Makroekonomické události eurozóna: Indexy ZEW v prosinci oslabily, očekávání méně, než se čekalo, současné situace mnohem víc, než čekal trh, obavy z inflace spadly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.12.2021
  |  
Josef Kvarda
V prosinci v Německu vůči listopadu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti po listopadovém růstu opět kleslo, byť jen drobně. Očekávání se tak v posledních 7 měsících snížilo šestkrát, ovšem v prosinci přes pokles figurovalo nad říjnovým minimem, které představuje dno od pádu tohoto indexu v březnu 2020, kdy vypukla koronavirová pandemie. Hodnocení současné situace ale kleslo o dost víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale, až do září rostlo. Data tak ukazují mírně nepříznivou ekonomickou situaci resp. lehce příznivý výhled k prvnímu pololetí 2022. Podle ZEWu dominují obavy z dopadu pandemie na ekonomiku a z produkčních omezení, naopak překvapivě prudce se stejně jako v listopadu stáhlo nebezpečí inflace. Index ZEW sentimentu ek. očekávání klesl na 29,9 bodů z 31,7 bodů v listopadu, trh čekal jeho větší pokles na 25,1 bodů. Index ZEW sentimentu současné ek. situace klesl značně víc, než se čekalo na - 7,4 bodů z 12,5 bodů v listopadu, trh čekal jeho méně silný pokles jen na 5,0 bodů. Letošní oslabení očekávání a konečně i podzimní pokles hodnocení současné situace vedle nabídkových a inflačních tlaků rovněž souvisí s rozmachem koronavirového druhu delta. Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto a příštím roce a souvislý růst hodnocení současné situace od letošního února souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a ústupem koronavirové pandemie omezením vlivu koronaviru, otevíráním ekonomik a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách.

Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (12 2021, body)

Skutečnost:    29,9
Očekávání:     25,1
Předchozí:      31,7

Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (12 2021, body)

Skutečnost:  - 7,4
Očekávání:      5,0
Předchozí:     12,5

Rozbor: V prosinci v Německu vůči listopadu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti po listopadovém růstu opět kleslo, byť jen drobně. Očekávání se tak v posledních 7 měsících snížilo šestkrát, ovšem v prosinci přes pokles figurovalo nad říjnovým minimem, které představuje dno od pádu tohoto indexu v březnu 2020, kdy vypukla koronavirová pandemie. Hodnocení současné situace ale kleslo o dost víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale, až do září rostlo. Data tak ukazují mírně nepříznivou ekonomickou situaci resp. lehce příznivý výhled k prvnímu pololetí 2022. Podle ZEWu dominují obavy z dopadu pandemie na ekonomiku a z produkčních omezení, naopak překvapivě prudce se stejně jako v listopadu stáhlo nebezpečí inflace. 

Hodnocení: V prosinci v Německu vůči listopadu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti po listopadovém růstu opět kleslo, byť jen drobně. Očekávání se tak v posledních 7 měsících snížilo šestkrát, ovšem v prosinci přes pokles figurovalo nad říjnovým minimem, které představuje dno od pádu tohoto indexu v březnu 2020, kdy vypukla koronavirová pandemie. Hodnocení současné situace ale kleslo o dost víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale, až do září rostlo. Data tak ukazují mírně nepříznivou ekonomickou situaci resp. lehce příznivý výhled k prvnímu pololetí 2022. 

Letošní oslabení očekávání a konečně i podzimní pokles hodnocení současné situace vedle nabídkových a inflačních tlaků rovněž souvisí s rozmachem koronavirového druhu delta. 

Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto a příštím roce a souvislý růst hodnocení současné situace od letošního února souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomik a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia