Německo: Index ZEW sentimentu ekonomických očekávání (11 2021, body)
Skutečnost: 31,7
Očekávání: 20,0
Předchozí: 22,3
Německo: Index ZEW sentimentu současné ekonomické situace (11 2021, body)
Skutečnost: 12,5
Očekávání: 18,0
Předchozí: 21,6
Rozbor: V listopadu v Německu vůči říjnu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti zastavilo pětiměsíční pokles v řadě a po půlroce nečekaně stouplo. Hodnocení současné situace kleslo výrazně víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale, až do září rostlo. Data tak ukazují mírně příznivou ekonomickou situaci resp. výhled k prvnímu pololetí 2022. Podle institutu ZEW jsou obnovený pokles hodnocení současné situace ukazuje, že experti předpokládají, že nabídkové limity surovin a polotovarů a zvýšená inflace budou mít negativní dopad na ekonomický vývoj v současném čtvrtletí. Pro první kvartál 2022 experti čekají, že růst opět posílí a že inflace klesne v Německu i eurozóně.
Hodnocení: V listopadu v Německu vůči říjnu 6-měsíční očekávání ekonomické veřejnosti zastavilo pětiměsíční pokles v řadě a po půlroce nečekaně stouplo. Hodnocení současné situace kleslo výrazně víc, než se čekalo poté, co od letošního února setrvale, až do září rostlo. Data tak ukazují mírně příznivou ekonomickou situaci resp. výhled k prvnímu pololetí 2022.
Letošní oslabení očekávání a konečně i podzimní pokles hodnocení současné situace vedle nabídkových a inflačních tlaků rovněž souvisí s rozmachem koronavirového druhu delta.
Ekonomická slabost posledních čtvrtletí byla způsobena pandemií obávaného nového koronaviru Prudkého akutního respiračního syndromu koronavirus 2 SARS-CoV-2 způsobujícího koronavirové onemocnění 2019 COVID-19 a zejména opatřeními limitujícími pandemii v podobě omezení ekonomické aktivity a zavření ekonomik. Na druhou stranu zvýšená očekávání a optimismus ekonomického oživení v tomto a příštím roce a souvislý růst hodnocení současné situace od letošního února souvisí s nadějemi vakcinace a nových léků a ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomik a rovněž s pokračující štědrou podporou pandemií poničených ekonomik centrálními bankami a státy. Ekonomové chápou naděje tak, že význam viru bude konečně od roku 2021 s hromadným očkováním vymezen do pozadí. Příslibem je rovněž perspektiva pro Evropu vstřícnější politiky Spojených států amerických po tamních prezidentských a kongresových volbách.