Makroekonomické události eurozóna: Indexy Ifo v dubnu překvapivě vzrostly

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy podnikatelského klimatu Německa Ifo v dubnu vůči březnu nečekaně vzrostly. V březnu sentiment německých firem propadl kvůli propuknutí Ukrajinské krize pod tlakem pádu očekávání, když hodnocení současné situace tolik zasaženo nebylo. Duben přinesl stabilizaci nálady firem. Ta zůstává lehce pod předpandemickými úrovněmi hlavně kvůli sníženým očekáváním. Současná situace je obecně hodnocena jako příznivá, očekávání jsou v pásmu pesimismu. Index Ifo tedy překvapivě vzrostl na 91,8 bodů z 90,8 bodů v březnu, trh čekal jeho pokles na 89,1 bodů. Index Ifo současné situace rovněž překvapivě byť jen nepatrně posílil na 97,2 bodů z 97,1 bodů v březnu (revize zvýšení z 97,0 bodů), trh čekal jeho pokles na 95,8 bodů. Index Ifo očekávání taky překvapil růstem na 86,7 bodů z 84,9 bodů v březnu (revize snížení z 85,1 bodů), trh čekal jeho pokles na 83,5 bodů. Citelně stále slábne sentiment ve stavebnictví včetně hodnocení současné situace (to zůstává ale solidní) i očekávání. Tyto ukazetele se dostaly i pod dno z jara 2020, kdy zaútočila koronavirová pandemie. Během roku 2021 firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky včetně hodnocení současné situace a očekávání ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Naopak druhé pololetí znamenalo pokles firemního sentimentu včetně hodnocení současné situace a očekávání kvůli novému vzedmutí koronavirových vln, omezení poptávky a taky kvůli produkčním limitům ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). Ukrajinská krize může letos oživení ekonomiky zhatit. Oživení je naopak podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

Německo: Index Ifo firemního klimatu (4 2022, v bodech)

Skutečnost:   91,8
Očekávání:    89,1
Předchozí:     90,8

Německo: Index Ifo současné situace (4 2022, v bodech)

Skutečnost:  97,2
Očekávání:   95,8
Předchozí:    97,1 (revize z 97,0)

Německo: Index Ifo očekávání (4 2022, v bodech)

Skutečnost:  86,7
Očekávání:   83,5
Předchozí:    84,9 (revize z 85,1)

Rozbor: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v dubnu vůči březnu nečekaně vzrostly. V březnu sentiment německých firem propadl kvůli propuknutí Ukrajinské krize pod tlakem pádu očekávání, když hodnocení současné situace tolik zasaženo nebylo. Duben přinesl stabilizaci nálady firem. Ta zůstává lehce pod předpandemickými úrovněmi hlavně kvůli sníženým očekáváním. Současná situace je obecně hodnocena jako příznivá, očekávání jsou v pásmu pesimismu. 

Citelně stále slábne sentiment ve stavebnictví včetně hodnocení současné situace (to zůstává ale solidní) i očekávání. Tyto ukazetele se dostaly i pod dno z jara 2020, kdy zaútočila koronavirová pandemie. 

Hodnocení: Index podnikatelského klimatu Německa Ifo v dubnu vůči březnu nečekaně vzrostly. V březnu sentiment německých firem propadl kvůli propuknutí Ukrajinské krize pod tlakem pádu očekávání, když hodnocení současné situace tolik zasaženo nebylo. Duben přinesl stabilizaci nálady firem. Ta zůstává lehce pod předpandemickými úrovněmi hlavně kvůli sníženým očekáváním. Současná situace je obecně hodnocena jako příznivá, očekávání jsou v pásmu pesimismu. 

Během roku 2021 firemní sentiment hlavně domácí ekonomiky včetně hodnocení současné situace a očekávání ve druhém čtvrtletí obecně příznivě reagoval na ústup koronavirové pandemie, otevírání a oživení ekonomiky s vakcinační kampaní. Naopak druhé pololetí znamenalo pokles firemního sentimentu včetně hodnocení současné situace a očekávání kvůli novému vzedmutí koronavirových vln, omezení poptávky a taky kvůli produkčním limitům ekonomiky (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly, růst cen). 

Ukrajinská krize může letos oživení ekonomiky zhatit. Oživení je naopak podporováno poklesem nebezpečí pandemie koronaviru vzhledem k účinné vakcinační kampani a s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice. Rizikem ovšem jsou produkční limity ekonomiky spojené s pandemií (nedostatek produkčních dílů a pracovní síly), silný růst cen energií a taky nové poryvy koronavirové pandemie.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia