Makroekonomické události eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity eurozóny stáhlo prudké zpomalení růstu služeb Francie, opačné silné zlepšení zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity hlásí Německo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.01.2022
  |  
Josef Kvarda
V lednu vůči prosinci indexy PMI ekonomické aktivity a služeb eurozóny klesly víc, než se čekalo. Naopak index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně posílil. Důvodem většího oslabení vůči očekávání již v prosinci slabších růstů aktivity služeb a ekonomické aktivity bylo nečekaně prudké zpomalení solidních růstů aktivity služeb a ekonomiky Francie (ze solidního na slabý), které nepokrylo naopak překvapivě silné oživení aktivity služeb a ekonomiky Německa z jejich menší recese do slabšího růstu resp. solidního růstu. Růst aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny měl klesnout a zůstat silný, místo ale překvapivě vzrostl a zůstal silný, neboť silný růst aktivity zpracovatelského průmyslu Německa neklesl jak čekal trh, ale značně vzrostl na velmi silnou úroveň. Za eurozónu Index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně vzrostl na 59,0 bodů z 58,0 bodů v prosinci, trh čekal jeho pokles na 57,5 bodů. Index PMI služeb naopak klesl značně víc, než se čekalo na 51,2 bodů z 53,1 bodů v prosinci, trh čekal jeho méně výrazný pokles na 52,2 bodů. Index PMI ekonomické aktivity taky klesl víc, než se čekalo na 52,4 bodů z 53,3 bodů v prosinci, trh čekal jeho méně značný pokles na 52,6 bodů. V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale byla poznamenána obavami z dalších poryvů koronavirových vln a taky produkčními omezeními nabídky.

Eurozóna: Index PMI zpracovatelského průmyslu (1 2022, body)

Skutečnost: 59,0
Očekávání:   57,5
Předchozí:   58,0

Eurozóna: Index PMI služeb (1 2022, body)

Skutečnost: 51,2
Očekávání:  52,2
Předchozí:   53,1

Eurozóna: Index PMI ekonomické aktivity (1 2022, body)

Skutečnost: 52,4
Očekávání:  52,6
Předchozí:   53,3

Rozbor: V lednu vůči prosinci indexy PMI ekonomické aktivity a služeb eurozóny klesly víc, než se čekalo. Naopak index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně posílil. Důvodem většího oslabení vůči očekávání již v prosinci slabších růstů aktivity služeb a ekonomické aktivity bylo nečekaně prudké zpomalení solidních růstů aktivity služeb a ekonomiky Francie (ze solidního na slabý), které nepokrylo naopak překvapivě silné oživení aktivity služeb a ekonomiky Německa z jejich menší recese do slabšího růstu resp. solidního růstu. Růst aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny měl klesnout a zůstat silný, místo ale překvapivě vzrostl a zůstal silný, neboť silný růst aktivity zpracovatelského průmyslu Německa neklesl jak čekal trh, ale značně vzrostl na velmi silnou úroveň. 

Hodnocení: V lednu vůči prosinci indexy PMI ekonomické aktivity a služeb eurozóny klesly víc, než se čekalo. Naopak index PMI zpracovatelského průmyslu nečekaně posílil. Důvodem většího oslabení vůči očekávání již v prosinci slabších růstů aktivity služeb a ekonomické aktivity bylo nečekaně prudké zpomalení solidních růstů aktivity služeb a ekonomiky Francie (ze solidního na slabý), které nepokrylo naopak překvapivě silné oživení aktivity služeb a ekonomiky Německa z jejich menší recese do slabšího růstu resp. solidního růstu. Růst aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny měl klesnout a zůstat silný, místo ale překvapivě vzrostl a zůstal silný, neboť silný růst aktivity zpracovatelského průmyslu Německa neklesl jak čekal trh, ale značně vzrostl na velmi silnou úroveň. 

V eurozóně vývoj ekonomické aktivity, hlavně služeb během posledního roku odrážel vývoj pandemických vln koronaviru v Evropě a dle toho střídavé utahování a uvolňování ekonomické aktivity. Naopak exportní zpracovatelský průmysl již od jarní koronavirové vlny v roce 2020 tolik omezován nebyl a i díky významné poptávce z Číny, která se s pandemií vypořádala rychleji a lépe než ostatní hlavní světové ekonomiky je průmyslový sentiment meziročně silnější. Kompenzoval a tlumil tak slabost domácí ekonomiky. Během léta ale na velmi silnou rychlost zesílil i růst aktivity služeb s oslabením koronavirové pandemie v Evropě, otevíráním ekonomik a sílením jejich oživení na pozadí s plošnou intenzivní očkovací kampaní s masivní fiskální a monetární podporou ekonomice a se signály spíše rychlejšího oživení světové ekonomiky. Druhá polovina roku ale byla poznamenána obavami z dalších poryvů koronavirových vln a taky produkčními omezeními nabídky. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia