Makroekonomické události ČR: Přebytek obchodní bilance v únoru vzrostl víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Přebytek obchodní bilance v únoru vůči lednu vzrostl víc, než se čekalo. Pro obchodní bilanci pozitivní přiblížení objemu pro českou ekonomiku významného exportu automobilů zpět k úrovním před úderem produkčních omezení (které se ve statistikách začaly výrazně projevovat od druhého pololetí 2021) a současně pokles importu ropy a zemního plynu na minimum od června 2021, tedy ještě před vypuknutím Ukrajinské krize vlivem jejich zlevnění trvá. Přebytek obchodní bilance České republiky se v únoru (bez sezónního očištění v běžných cenách) zvýšil na 14,3 mld. Kč z 9,2 mld. Kč (revize snížení z 9,5 mld. Kč v lednu), trh čekal jeho jen lehké zvětšení na 10,0 mld. Kč. Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu druhého pololetí 2021, které se přenášely i do roku 2022 se dosud potvrzovalo v meziročním srovnání. V roce 2023 tomu ale je hlavně kvůli zmíněným důvodům posílení exportu automobilů a zlevnění ropy a zemního plynu jinak, když její přebytek byl v únoru o 21,2 mld. Kč větší, než v loňském únoru a v prvních dvou měsících roku v meziročním srovnání přebytek vzrostl o 23 mld. Kč. Od počátku roku vzrostl meziročně vývoz o 11,0 % a dovoz o 7,5 %. K tomu lvím dílem pomohlo meziroční posílení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 17,5 mld. Kč (s meziročním růstem vývozu o 21,8 mld. Kč). V první půli roku 2021 obchodní bilance tak jako v minulých letech končila silnými přebytky. V druhém pololetí 2021 produkční omezení a zdražení nerostných surovin přinesla smyk do deficitů obchodní bilance. Během druhého pololetí 2021 export automobilů výrazně klesl. Prudké zhoršení obchodní bilance způsobovala hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, která se projevovala zejména oslabením produkce a vývozu automobilů. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu bylo silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží a které právě před létem kulminovalo kvůli Ukrajinské a energetické krizi (a s ní spojeným dalším růstem cen ropy). Deficitní bilance pokračovaly i v roce 2022.

ČR: Obchodní bilance (2 2023, mld. Kč, bez sezónního očištění, běžné ceny)

Skutečnost:   14,3
Očekávání:    10,0
Předchozí:      9,2 (revize z 9,5)

Rozbor: Přebytek obchodní bilance v únoru vůči lednu vzrostl víc, než se čekalo. 

Pro obchodní bilanci pozitivní přiblížení objemu pro českou ekonomiku významného exportu automobilů zpět k úrovním před úderem produkčních omezení (které se ve statistikách začaly výrazně projevovat od druhého pololetí 2021) a současně pokles importu ropy a zemního plynu na minimum od června 2021, tedy ještě před vypuknutím Ukrajinské krize vlivem jejich zlevnění trvá. 

Pronikavě horší výsledky zahraničního obchodu druhého pololetí 2021, které se přenášely i do roku 2022 se dosud potvrzovalo v meziročním srovnání. V roce 2023 tomu ale je hlavně kvůli zmíněným důvodům posílení exportu automobilů a zlevnění ropy a zemního plynu jinak, když její přebytek byl v únoru o 21,2 mld. Kč větší, než v loňském únoru a v prvních dvou měsících roku v meziročním srovnání přebytek vzrostl o 23 mld. Kč. Od počátku roku vzrostl meziročně vývoz o 11,0 % a dovoz o 7,5 %. K tomu lvím dílem pomohlo meziroční posílení přebytku obchodu s motorovými vozidly o 17,5 mld. Kč (s meziročním růstem vývozu o 21,8 mld. Kč). 

Hodnocení: Přebytek obchodní bilance v únoru vůči lednu vzrostl víc, než se čekalo. 

Pro obchodní bilanci pozitivní přiblížení objemu pro českou ekonomiku významného exportu automobilů zpět k úrovním před úderem produkčních omezení (které se ve statistikách začaly výrazně projevovat od druhého pololetí 2021) a současně pokles importu ropy a zemního plynu na minimum od června 2021, tedy ještě před vypuknutím Ukrajinské krize vlivem jejich zlevnění trvá. 

V první půli roku 2021 obchodní bilance tak jako v minulých letech končila silnými přebytky. V druhém pololetí 2021 produkční omezení a zdražení nerostných surovin přinesla smyk do deficitů obchodní bilance. Během druhého pololetí 2021 export automobilů výrazně klesl. Prudké zhoršení obchodní bilance způsobovala hlavně produkční omezení kvůli nedostatku výrobních materiálů a komponentů, která se projevovala zejména oslabením produkce a vývozu automobilů. Druhým důvodem zhoupnutí českého zahraničního obchodu do deficitů v důsledku zhoršení pilířů sektorových bilancí zahraničního obchodu bylo silné trvalé zdražování ropy, kterou Česko dováží a které právě před létem kulminovalo kvůli Ukrajinské a energetické krizi (a s ní spojeným dalším růstem cen ropy). Deficitní bilance pokračovaly i v roce 2022. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia