Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (3 2022, v bodech)
Skutečnost: 96,6
Očekávání:
Předchozí: 99,2
Index firemního sentimentu (3 2022, v bodech)
Skutečnost: 99,5
Očekávání:
Předchozí: 100,7
Index spotřebitelského sentimentu (3 2022, v bodech)
Skutečnost: 82,4 (minimum od 1 2013)
Očekávání:
Předchozí: 91,7
Rozbor: Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní.
Podle ČSÚ meziměsíční pokles ekonomického sentimentu mezi podnikateli byl způsoben zejména výraznějším snížením důvěry v průmyslu a stavebnictví. Klesla také sentiment podnikatelů v obchodě, ve vybraných odvětvích služeb se ve srovnání s únorem naopak zvýšil.
Ve spotřebitelském sektoru výrazně vzrostl počet domácností obávajících se zhoršení celkové hospodářské situace i své vlastní finanční situace v následujících dvanácti měsících. „Domácnosti se obávají, že pokračující bezprecedentní růst cen a důsledky válečného konfliktu na Ukrajině povedou ke zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace v období následujících dvanácti měsíců,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v březnu meziměsíčně klesl. V porovnání s únorem se snížil sentiment firem, hlavně však spadl sentiment domácností. Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.