Makroekonomické události ČR: Ekonomický a firemní sentiment v únoru mírně oslabily, spotřebitelská nálada opět silně vzrostla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.02.2023
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v únoru vůči lednu drobně oslabil s podporou mírného poklesu sentimentu firem. Naopak silně vzrostla nálada domácností. Ta však zůstává značně oslabena. Celkový index klesl mírně o 0,3 bodů na 91,7 bodů z 92,0 v lednu. Pokles byl dán zvýšením indexu sentimentu firem o 1,3 bodů na 92,5 bodů z 93,8 bodů v lednu a posílením indexu domácností o 4,8 bodů z 82,9 bodů v lednu na 87,7 bodů. Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Na druhou stranu sentiment firem i domácností i v eurozóně v posledních měsících posílil s poklesem inflace a s tím i očekávání zvyšování úrokových sazeb s ochabováním energetické i Ukrajinské krize.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (2 2023, v bodech)

Skutečnost: 91,7
Očekávání:
Předchozí:   92,0

Index firemního sentimentu (2 2023, v bodech)

Skutečnost: 92,5
Očekávání:
Předchozí:   93,8

Index spotřebitelského sentimentu (2 2023, v bodech)

Skutečnost: 87,7
Očekávání:
Předchozí:  82,9

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v únoru vůči lednu drobně oslabil s podporou mírného poklesu sentimentu firem. Naopak silně vzrostla nálada domácností. Ta však zůstává značně oslabena. 

ČSÚ k datům uvedl: "Počet domácností hodnotících svoji současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, se oproti lednu téměř nezměnil. Meziměsíčně se výrazně snížil počet respondentů očekávajících zhoršení jejich finanční situace v následujících 12 měsících. Oproti minulému měsíci se domácnosti také méně obávají zhoršení celkové ekonomické situace."

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v únoru vůči lednu drobně oslabil s podporou mírného poklesu sentimentu firem. Naopak silně vzrostla nálada domácností. Ta však zůstává značně oslabena. 

Sentiment ekonomiky slábne kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Rekordně hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Na druhou stranu sentiment firem i domácností i v eurozóně v posledních měsících posílil s poklesem inflace a s tím i očekávání zvyšování úrokových sazeb s ochabováním energetické i Ukrajinské krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia