Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 6. - 10.12. eurozóna: Růst ekonomiky eurozóny táhly ve třetím čtvrtletí domácnosti, indexy ZEW v prosinci mají oslabit, Lagardeová hlásí redukci kvantitativního uvolňování a stabilní úrokové sazby

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny, revize, struktura (3Q 2021, 7.12.), indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa resp. eurozóny (12 2021, 7.12.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (8. a 10.12.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 6. - 10.12. eurozóny. Růst ekonomiky eurozóny táhly ve třetím čtvrtletí domácnosti. Indexy ZEW v prosinci mají oslabit. Lagardeová hlásí redukci kvantitativního uvolňování a stabilní úrokové sazby.

Hrubý domácí produkt eurozóny, revize, struktura (3Q 2021, 7.12.): Růst ekonomiky eurozóny táhly ve třetím čtvrtletí domácnosti. Naopak zahraniční obchod ekonomiku tlumil. 

Indexy ZEW ekonomického sentimentu Německa resp. eurozóny (12 2021, 7.12.): Indexy ZEW současné situace i očekávání v prosinci mají oslabit. Produkční omezení hlavně zpracovatelského průmyslu trvají a vzestup koronavirové pandemie hrozí minimálně psychologicky, zčásti i plnými či dílčími uzavírkami některých ekonomiky Evropy. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na 5. výroční konferenci Evropské rady pro systémová rizika (8.12.) a v panelové diskusi s Agustínem Carstensem (Banka pro mezinárodní vypořádání), Jensem Weidmannem (Bundesbanka) a Francoisem Villeroy de Galhauem (Banque de France) (10.12.): Lagardeová hlásí redukci kvantitativního uvolňování a stabilní úrokové sazby. Jasno však úplně není, ECB zvažuje v rámci redukce nákupu cenných papírů přenastavení expanzivních programů i signály případného zvyšování úrokových sazeb. Někteří konzervativní bankéři naznačují jejich zvyšování již od roku 2023. Jasný ani není postoj k inflaci, když prezidentka veří v její pokles, jiné bankéři zase revidují svoje výhledy směrem k rychlejšímu růstu cen. Jasný ani není postoj ECB k nové koronavirové variantě omikron. Lagardeová zatím jeho vliv bagatelizovala. Vzhledem k nejistotám se těžiště rozhodnutí ECB směřuje do jejich vyjasnění k přechodnému řešení. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní růst ekonomiky eurozóny je příznivý pro akcie a euro, nepříznivý pro dluhopisy. Naopak slabost ekonomického sentimentu Evropy, současné situace i očekávání je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a euro. I přes ohlašovanou redukci kvantitativního uvolňování monetární expanze eurozóny zůstane ultraexpanzivní a tím i příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia