Makroekonomické a finanční události ČR: Zápis ČNB zasedání monetární politiky 22.12. nepřekvapil

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Česká národní banka v zápisu rozhodnutí monetární politiky včetně úrokových sazeb 22.12. nepřekvapila. Zajímavostí jsou opět názory oponentů razantního cyklu zvyšování úrokových sazeb Oldřicha Dědka a Aleše Michla, kteří stejně jako na předchozích zasedáních úrokových sazeb, na kterých byly úrokové sazby zvýšeny, preferovalijejich stagnaci. Osa názorů obou bankéřů spočívá v těžišti inflačního pohybu v nadále silných nákladových tlacích z vnějšího prostředí, kterým podle nich měnová politika může vzdorovat jen s malou účinností. Vzhledem k trvající síle inflace bude zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě pokračovat, což potvrdil začátkem roku 2022 i guvernér Jiří Rusnok.

ČR: Zápis České národní banky k rozhodnutí monetární politiky včetně úrokových sazeb 22.12. (Česká národní banka opět zvýšila úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby nečekaně razantně, 100 bps. 2týdenní repo sazbu tak ČNB zvýšila na 3,75 % z 2,75 %, trh čekal její zvýšení pouze o 0,75 procentního bodu. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 100 bps na 4,75 % z 3,75 % a diskontní sazbu navýšila na 2,75 % z 1,75 %, tedy taky o 100 bps. Pro rozhodnutí jednotně hlasovalo tak jako na předchozích zasedáních zvyšujících úrokové sazby 5 členů bankovní rady, stejně tak dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. Centrální banka s rozhodnutím opakovala, že listopadová inflace se vyvíjí výrazně nad její prognózou s tím, že příští prognóza přinese znatelné zvýšení výhledu inflace zejména na kratším horizontu.)

Rozbor, důležité komentáře: Česká národní banka v zápisu rozhodnutí monetární politiky včetně úrokových sazeb 22.12. nepřekvapila. Zajímavostí jsou opět názory oponentů razantního cyklu zvyšování úrokových sazeb Oldřicha Dědka a Aleše Michla, kteří stejně jako na předchozích zasedáních úrokových sazeb, na kterých byly úrokové sazby zvýšeny, preferovali jejich stagnaci. Osa názorů obou bankéřů spočívá v těžišti inflačního pohybu v nadále silných nákladových tlacích z vnějšího prostředí, kterým podle nich měnová politika může vzdorovat jen s malou účinností. 

Dědek taky uvedl, že při pohledu na inflaci očekávanou analytiky v horizontu tří let na hodnotě lehce nad 2% cílem obavu o ukotvenost inflačních očekávání nemá. Současně dodal, že ve mzdových vyjednáváních nevidí příznaky startující mzdově-inflační spirály. S ohledem na možný tlak na nižší tempo růstu ekonomiky Dědek předpokládá, že domácnosti budou na začátku roku 2022 čelit vysokým cenám energií se značně negativním dopadem do spotřeby.

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Česká národní banka v zápisu rozhodnutí monetární politiky včetně úrokových sazeb 22.12. nepřekvapila. Zajímavostí jsou opět názory oponentů razantního cyklu zvyšování úrokových sazeb Oldřicha Dědka a Aleše Michla, kteří stejně jako na předchozích zasedáních úrokových sazeb, na kterých byly úrokové sazby zvýšeny, preferovali jejich stagnaci. Osa názorů obou bankéřů spočívá v těžišti inflačního pohybu v nadále silných nákladových tlacích z vnějšího prostředí, kterým podle nich měnová politika může vzdorovat jen s malou účinností. Vzhledem k trvající síle inflace bude zvyšování úrokových sazeb ČNB ještě pokračovat, což potvrdil začátkem roku 2022 i guvernér Jiří Rusnok. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia