ČR: Rozhodnutí České národní banky 2 týdenní repo sazby
Skutečnost: 5,0 %
Očekávání: 5,0 %
Předchozí: 4,5 %
Rozbor, důležité komentáře:
Ekonomická aktivita: Podle zimní prognózy mělo české hospodářství letos vzrůst zhruba o 3 % a v příštím roce měla jeho expanze ještě mírně zrychlit. Vypuknutí války na Ukrajině podle předběžných odhadů ČNB sníží očekávaný ekonomický růst v letošním roce zhruba na polovinu. Výpadek zahraniční poptávky se v domácí ekonomice projeví vedle utlumenějšího vývozu i ve slabší investiční aktivitě firem. Dodatečné problémy s dodávkami některých komponent či materiálů prohloubí již tak výrazná nabídková omezení a zřetelně zasáhnou hlavně tuzemský automobilový průmysl. Další nárůst cen energií a celkové inflace současně letos pravděpodobně negativně ovlivní také spotřebu domácností.
Inflace: Zimní prognóza očekávala, že inflace bude kulminovat v prvním pololetí 2021, následně bude postupně zvolňovat a na horizontu měnové politiky, tj. do poloviny příštího roku, se sníží do blízkosti 2% cíle. Podle aktuálního odhadu ale celková inflace v nadcházejících jarních měsících dále poroste a zůstane velmi vysoká i po celý zbytek letošního roku.
Rizika prognózy, úrokové sazby: Ve světle nových skutečností vyhodnotila bankovní rada rizika a nejistoty zimní prognózy jako znatelně proinflační, a to hlavně v krátkodobém horizontu. Tato rizika taky vyvolávají potřebu výrazně přísnější měnové politiky, a to zřejmě po delší dobu, než předpokládala zimní prognóza.
Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Česká národní banka zvýšila úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby opět razantně, o 50 bps, byť méně než v listopadu, prosinci a únoru (zvýšení o 125, 100 a 75 bps), stejně jako 3.2. dle očekávání trhu. 2týdenní repo sazbu tak ČNB zvýšila na 5,0 % z 4,5 %. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 50 bps na 6,0 % z 5,5 % a diskontní sazbu navýšila ve stejném rozsahu na 4,0 % z 3,5 %. Pro rozhodnutí jednotně hlasovalo tak jako na předchozích zasedáních zvyšujících úrokové sazby 5 členů bankovní rady, stejně tak dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni.
Centrální banka rozhodla opět silně zvýšit úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace. Centrální banka s ohledem na překvapení Ukrajinské krize podstatně snížila výhled ekonomického růstu a zvýšila výhled inflace tohoto roku. Vzhledem k novým skutečnostem ČNB vyhodnotila rizika a nejistoty zimní prognózy jako znatelně proinflační, a to hlavně krátkodobě. Podle ČNB tato rizika taky vyvolávají potřebu výrazně přísnější měnové politiky, a to zřejmě po delší dobu, než předpokládala zimní prognóza.
ČNB vzhledem k válce na Ukrajině vůči aktuální zimní prognóze nyní podstatně snížila výhled ekonomického růstu z 3 % letos na polovinu. Banka (proti aktuální zimní prognóze počítající s poklesem inflace od druhého pololetí 2022 až na cíl ČNB 2 % v polovině roku 2023) dále předpokládá, že celková inflace v nadcházejících jarních měsících dále poroste a zůstane velmi vysoká i po celý zbytek letošního roku.
Dle aktuální zimní prognózy ČNB počítala s již jen drobným zvýšením hlavní úrokové sazby o 25 bps na 4,75 %, poté až do roku 2023 jejich postupné snižování k rovnovážné hladině (predikované již dle listopadové prognózy) 3,25 %. ČNB spojuje dražší peníze i s přehřátým trhem nemovitostí. Banka může úrokové sazby kvůli obavám z nekontrolované inflace ještě navýšit.
Dopad na finanční trhy: Koruna na očekávanou zprávu z ČNB odpověděla drobným oslabením 0,1 % k euru, hlavní akciový index PX s menšími odchylkami po zprávě stagnoval.