Experti WHO uvedli pokles počtu pacientů nakažených covidem v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče, klesající počet úmrtí v souvislosti s touto nemocí i vysokou míru imunizace obyvatel proti covidu. Doporučili, aby začala nová fáze přístupu k této nakažlivé nemoci.
Pandemie si vyžádala miliony mrtvých, přetížení zdravotnických systémů i bezprecedentně prudký propad globální ekonomické aktivity v mnoha zemích včetně největších světových ekonomik v důsledku protipandemických opatření. Časem vliv pandemie slábl a s ním i restrikce omezující ekonomickou aktivitu.
Stav nouze pomohl soustředit mezinárodní pozornost na zdravotní hrozbu a posílit kooperaci v poskytování vakcín a léčby.
Přesto WHO neunikla ostré kritice ze strany některých zemí a odborných kruhů kvůli neúplnému zpravodajství a zpoždění řešení nemoci. Nitky spekulací vedly k Čínské lidové republice, kde byl nebezpečný virus poprvé zaznamenán. Téma se přispělo k napětí mezi Čínou a Západem.
Zrušení stavu nouze je znamením pokroku, který svět učinil v těchto oblastech, ale COVID-19 tu zůstane, byť už neznamená mimořádnou událost, uvedla WHO.
Počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou klesl z maxima více než 100 tisíc mrtvých za týden v lednu 2021 na něco přes 3 500 v týdnu do letošního 24. dubna, vyplývá z údajů WHO. Představitelé WHO však upozornili, že v mnoha zemích se nemoci nyní věnuje menší pozornost, což vede k menšímu testování a nižšímu monitorování vývoje nákazy.