Světová ekonomika: Spor Indie a Kanady se začíná infiltrovat do hospodářství, JSW Steel zpomalil nákup podílu v kanadské Teck Resources

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.09.2023
  |  
Josef Kvarda
Spor Indie a Kanady poté, co Kanada naznačila možnost podílu Indie na atentátu čelního kanadskoindického politika v Kanadě v červnu tohoto roku se začíná infiltrovat do hospodářství. JSW Steel, indický nadnárodní výrobce oceli podle zdroje dle agentury Reuters zpomalil nákup podílu v uhelné jednotce produkující ocel kanadské Teck Resources.

Indie ve čtvrtek zablokovala vydávání víz kanadským občanům.

Administrativní práce koupě podílu v Teck Resources nicméně přes zpomalení podle zdroje pokračují. Firmy zatím spíše vyčkávají s přáním, až politický tlak oslabí. Přesto jeho potenciál a podstata mohou oslabit důležité obchodní kontakty Západu s Indií. 

Spor Kanady a Indie o příčinách vraždy Hardeepa Singha Nijjara jsou rizikem světové ekonomiky. Samotná dohoda Indie a Kanady má do roku 2035 zvýšit hrubý domácí produkt Kanady "pouze" o 3,8 - 5,9 mld. USD. Mnohem nebezpečnější však spor je z hlediska pověsti Indie a možných změn jejího postavení ve světové ekonomice. 

Indie je stále vycházející hvězda světové ekonomiky se silným ekonomickým růstem taženým růstem populace. Indie již dohání Čínskou lidovou republiku jako nejlidnatější země světa a podle demografických projekcí ji má brzo a trvaleji předstihovat. Indie je vzhledem k demokratickým poměrům a silné hospodářské dynamice brána jako jeden z potenciálních hlavních cílů světového kapitálu do zemí rozvíjejících se ekonomik. V Číně naopak růst ekonomiky značně klesá a rovněž politický systém a prostředí a její zapojení ve světové politice jsou hlavní důvody proč obchodní kontakty se Západem ochably. 

Indie sice dráždí Západ udržováním obchodních kontaktů s Ruskou federací, avšak případný spor i Nijjara může přinést oslabení obchodních vztahů s Evropskou unií a Severní Amerikou. Znamenalo by to další fragmentaci světové ekonomiky a oddělování Západu od asijských tygrů a zemí s méně vyspělou demokracií. 

Sankce vůči firmám Číny v čele s telekomunikačním obrem Huawei či zákazu vývozu vyspělých technologií do Číny kvůli zapojení komunistického režimu do možné špionáže skrz hospodářské vazby či pošramocení vazeb se Saúdskou Arábií kvůli vraždě tamnímu režimu nepohodlného novináře Chášúkdžího vzdálily některé hospodářsky a geopoliticky významné státy z orbitu Západu relativně nedávno. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia