Náměstek ministra zahraničí pro Východní Asii a Pacifik Kritenbrink tak potvrdil Zákon vztahů Tchaj-wanu, který stanovuje, že USA musí ostrovu poskytnout prostředky aby se sám bránil. V rámci zákona USA Tchaj-wanu prodávají zbraně. USA nicméně takticky udržují politiku “strategické mnohoznačnosti”, podle které jsou záměrné vágní, co by ve skutečnosti udělaly, pokud by Čína napdla Tchaj-wan.
Otázka Tchaj-wanu v současnosti představuje podobně doutnající ohnisko geopolitického nebezpečí podobně jako v případě Ukrajiny a Ruska. Čína stupňuje vůči ostrovu vojenský nátlak. USA vůči Číně v době prezidentského období Donalda Trumpa rozpoutaly obchodní války.
Prezident USA Joe Biden nedávno, v říjnu, na dotaz, zda by USA chránily Tchaj-wan odpověděl: “Ano.” Druhá následující otázka reportéra CNN, která debatní událost pořádala zněla, zda by USA přišly Tchaj-wanu na pomoc v případě jeho napadení Čínou Biden odpověděl: “Ano, máme závazek to udělat."
Bílý dům později vyjádření prezidenta mírnil, že neznamenají odklon od politiky vůči Tchaj-wanu. Bílý dům takto sdělil, že USA neoznamují jakoukoliv změnu své politiky a žádná změna jejich politiky se nekoná.
Ze strany Bidena ovšem nejde o první případ tohoto vyjádření, v srpnu naznačil stejný postoj vůči Tchaj-wanu v rozhovoru pro ABC News. Tehdy rovněž Bílý dům potvrdil, že se americká politika k Tchaj-wanu nezměnila.