Očekávané makroekonomické události týdne 5. - 9.6. eurozóna: Oslabený index Sentix důvěry investorů eurozóny, Lagardeová potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb, stagnace HDP eurozóny v prvním čtvrtletí

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Index Sentix důvěry investorů eurozóny (6 2023, 5.6.), vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (5.6.) a hrubý domácí produkt eurozóny, revize, struktura (1Q 2023, 8.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 5. - 9.6. eurozóny. Sentiment investorů eurozóny zůstává oslaben. Lagardeová potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb, které naznačila i v nedávném vystoupení. Ekonomika eurozóny stagnuje.

Index Sentix důvěry investorů eurozóny (6 2023, 5.6.): Investiční sentiment zůstává oslaben se záporným hodnocením současné situace i očekáváním (značícím očekávaný pokles ekonomiky eurozóny v půlročním horizontu). V květnu očekávání oslabilo až na minimum od prosince 2022, což eliminuje naděje oživení ekonomiky minimálně do konce tohoto roku. Sentiment zůstává křehký podobně jako index ZEW ekonomického sentimentu současné situace a očekávání ekonomické veřejnosti. 

Uvozovací prohlášení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové ve slyšení ve Výboru ekonomických a monetárních záležitostí (ECON) Evropského parlamentu v Bruselu (5.6.): Lagardeová potvrdí pokračování zvyšování úrokových sazeb, které naznačila i v nedávném vystoupení. Důvodem je stále vysoká inflace včetně jejího jádra bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů, byť inflace již je v klesajícím trendu a kulminaci, možná i decelerační trend začíná vykazovat i zmíněné inflační jádro. 

Hrubý domácí produkt eurozóny, revize, struktura (1Q 2023, 8.6.): Ekonomika eurozóny stagnuje. Tíží ji hlavně slabost spotřeby domácností vzhledem k energetické, Ukrajinské a inflační krizi s vysokými úrokovými sazbami se zvýšenými riziky a nejistotami. Problémy s recesí z velkých ekonomik tíží hlavně Německo. Poslední předstihové ukazatele signalizují prodloužení slabosti do roku 2024, kdy by pokles inflace a očekávání klesajících úrokových sazeb na pozadí polevujících zmíněných krizí měly přinést oživení ekonomického růstu. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost sentimentu investorů a ekonomiky eurozóny je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Soustavné zvyšování úrokových sazeb ECB je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro euro. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia