Mzdy (1Q 2023, 5.6.): Růst nominálních mezd zůstává robustní s rekordně silným trhem práce, velmi silná inflace ale oslabuje reálné mzdy. Jejích pokles ale bude zbržďovat s decelerací inflace. Předpokládaný pokles produktivity práce (kdy recese ekonomiky koexistuje s rekordně silným trhem práce) s pokračujícím silným růstem nominálních mezd ale nadále tlačí vzhůru jednotkové pracovní náklady, což vytváří významný inflační tlak, který brání inflaci ve větším poklesu. Tento vývoj patrně bude pokračovat i v druhém pololetí tohoto roku.
Průmyslová výroba (4 2023, 6.6.): Průmyslová výroba stagnuje. Průmysl je globálně spíše v poklesu, ten ale v Česku vyvažuje vývoz automobilového průmyslu s polevením produkčních omezení.
Stavební produkce (4 2023, 6.6.): Stavební produkce stagnuje. Rezidenční nová výstavba (stavební povolení a zahájení staveb) je v silnější recesi hlavně kvůli vysokým úrokovým sazbám, inflaci a poklesu ekonomiky.
Obchodní bilance (4 2023, 6.6.): Obchodní bilance oživuje. Polevení produkčních omezení vzkřísilo páteř českého exportu, produkci a vývoz automobilů, obchodní bilance též profituje z poklesu cen nerostných surovin.
Maloobchodní tržby (4 2023, 7.6.): Spotřeba domácností stále klesá. Pokles trvající již přibližně rok a půl mají na svědomí hlavně energetická a Ukrajinská krize, vysoká inflace, vysoké úrokové sazby a recese ekonomiky a s tím spojená nejistota. Sentiment domácností přes nedávný růst je stále oslaben.
Trh práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (5 2023, 8.6.): Trh práce zůstává rekordně silný. Trh práce zůstává rekordně silný. Firmy zatím odolávají hospodářské recesi a s očekáváním trvalé síly trhu práce a případných nesnází se znovuzískáváním pracovní síly raději než krácení pracovních stavů snižují pracovní hodinové úvazky zaměstnanců. Možná rovněž vyhlížejí rychlejší oživení ekonomiky. Oslabení trhu práce, pokud k němu letos dojde by mělo být spíše mírnější. Míra nezaměstnanosti by tak neměla překročit pásmo 4 - 5 %.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Silný růst nominálních mezd je příznivý pro akcie a korunu a nepříznivý pro dluhopisy. Slabost průmyslu, stavebnictví a maloobchodu je příznivá pro dluhopisy, nepříznivá pro akcie a korunu. Naopak oživující export a obchodní bilance s rekordně silným trhem práce jsou příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy.