Očekávané makroekonomické události týdne 24. - 28.1. eurozóna: Za leden PMI mají oslabit a Ifo stagnovat, pokles růstu HDP Francie a Německa ve čtvrtém čtvrtletí, zůstává však silný

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI eurozóny, Německa a Francie ekonomické aktivity, služeb a zpracovatelského průmyslu (1 2021, 24.1.), index podnikatelského klimatu Ifo (1 2021, 25.1.), hrubý domácí produkt Francie (4Q 2021, 28.1.) a HDP Německa (4Q 2021, 28.1.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 24. - 28.1. eurozóny. Vůči prosinci mají indexy PMI oslabit a index Ifo stagnovat. Ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zbrzdily svůj růst.

Indexy PMI eurozóny, Německa a Francie ekonomické aktivity, služeb a zpracovatelského průmyslu (1 2021, 24.1.): Vůči prosinci mají indexy PMI a tím i růsty aktivity ekonomiky, služeb a zpracovatelského průmyslu eurozóny oslabit. Růst ekonomické aktivity má zůstat slabý kvůli klesajícímu slabému růstu služeb, který je způsoben recesí služeb Německa, která se má vůči prosinci ještě prohloubit, stejně jako recese celkové ekonomické aktivity největšího hospodářství Evropy. Recese mají zůstat slabé. Zpracovatelský průmysl eurozóny má zůstat silný rovněž díky síle růstu německého zpracovatelského průmyslu, jenž má ovšem taky lehce meziměsíčně ztratit. Klesnout vůči prosinci mají i růsty aktivit zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomiky i Francie, ty však zůstanou solidní. Na ekonomiku stále doléhá nová erupce koronavirové pandemie, hlavně na služby Německa a tím i celé ekonomiky, dílem i produkční omezení nabídky (nedostatek produkčních dílů, pracovní síly, silný růst cen vstupů a výpadky dodávek) na exportní odvětví zpracovatelského průmyslu. 

Index podnikatelského klimatu Ifo (1 2021, 25.1.): Index Ifo má vůči prosinci stagnovat, když oslabení současné situace mají nahradit zvýšená očekávání, patrně kvůli výhledu ústupu koronavirové pandemie k léto tohoto roku. Ta ovšem současný sentiment škrtí eskalací onemocnění a omezením aktivity hospodářství. To v poslední době doléhá hlavně na domácí sektory ekonomiky, služby a maloobchod a velkoobchod.  

Hrubý domácí produkt Francie (4Q 2021, 28.1.): Ekonomika Francie ve čtvrtém čtvrtletí zbrzdila svůj růst. Důvodem je zesílení koronavirové vlny limitující domácí sektory a taky produkční omezení nabídky doléhající hlavně na zpracovatelský průmysl a služby. Přesto růst hospodářství by měl i na konci roku zůstat silný. 

HDP Německa (4Q 2021, 28.1.): Ekonomika Německa ve čtvrtém čtvrtletí zbrzdila svůj růst. Německo v ekonomické dynamice druhého pololetí neobvykle zaostává za Francií a Itálí, jejichž ekonomiky jsou orientovány více na na domácí sektory a služby, jež nebyly produkčními omezeními nabídky tak dotčeny jako německý na export zaměřený zpracovatelský průmysl. Dalším důvodem poklesu růstové dynamiky hospodářství hlavně ve čtvrtém čtvrtletí 2021 bylo stále aktuální zesílení koronavirové vlny limitující hlavně domácí sektory. Přesto růst hospodářství by měl i na konci roku zůstat silný.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabší výkonnost ekonomiky eurozóny a Německa na přelomu roku včetně sentimentu firem Německa jsou zprávy příznivé pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a euro. Na druhou stranu v průměru růst ekonomiky Francie a Německa přes zpomalení ve čtvrtém kvartálu jsou stále silné. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia