Očekávané makroekonomické události týdne 19. - 23.6. USA: Den nezávislosti černochů (Juneteenth), útlum nové výstavby a prodejů starších domů trvá, Powell potvrdí tendenci Fedu k pokračování zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Den nezávislosti černochů, Juneteenth (19.6.), zahájení a povolení staveb domů (5 2023, 20.6.), vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jeroma Powella v Kongresu (21.6. a 22.6.) a prodeje starších resp. existujících domů (5 2023, 22.6.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 19. - 23.6. Spojených států amerických. Trh domů zůstává v útlumu, Powell potvrdí inflační rizika a naklonění Fedu k pokračování zvyšování úrokových sazeb i v druhém pololetí 2023.

Svátek Den nezávislosti černochů, Juneteenth (19.6.): Finanční trhy zavřeny. 

Zahájení a povolení staveb domů (5 2023, 20.6.): Nová výstavba pokračuje v útlumu. Důvodem jsou hlavně vysoké úrokové sazby, projevují se i slabost ekonomiky a silná inflace. Slabost by měla pokračovat minimálně a asi i spíše jen v druhém pololetí tohoto roku, poté by již předpokládaný pokles inflace měl přinést úlevu pro trh i v podobě poklesu úrokových sazeb centrální banky i trhu. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella s prezentací pololetní Zprávy monetární politiky ve Výboru finančních služeb dolní komory Kongresu Sněmovny reprezentantů (21.6.) a ve Výboru bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu (22.6.): Powell potvrdí inflační rizika a naklonění Fedu k pokračování zvyšování úrokových sazeb i v druhém pololetí 2023, přestože Fed poprvé od března 20222 na svém řádném zasedání monetární politiky úrokové sazby nezměnil. Jde patrně o kompromis bankéřů výměnou za výhled pokračování zvyšování úrokových sazeb. Hlavním problémem pro Fed představuje strnule vysoká jádrová spotřebitelská inflace (bez cen potravin a energií) a silný inflační tlak ze stále silně expandujícího vyčerpaného trhu práce s robustním růstem nominálních mezd, který se stagnací ekonomiky a poklesem produktivity práce zvyšuje jednotkové pracovní náklady. Firmám tak nezbývá, než buď 1) propouštět nebo 2) zvyšovat ceny. Vývoj trhu práce představuje jednu z hlavních neznámých dalšího vývoje inflace. Na druhou stranu, inflace převážně, hlavně v produkční sféře slábne, slabost ekonomikou postupuje i do z hlediska inflace klíčového odvětví služeb vedle hluboké recese trhu domů a menší recese zpracovatelského průmyslu a stagnujícího maloobchodu. 

Prodeje starších resp. existujících domů (5 2023, 22.6.): Prodeje domů starší nevyjímaje jsou v těžké recesi. Důvodem jsou hlavně vysoké úrokové sazby, projevují se i slabost ekonomiky a silná inflace. Ceny domů přestaly oslabením poptávky růst, ovšem jejich poklesu brání přes dílčí zvýšení stále slabá nabídka domů. Slabost by měla pokračovat minimálně a asi i spíše jen v druhém pololetí tohoto roku, poté by již předpokládaný pokles inflace měl přinést úlevu pro trh i v podobě poklesu úrokových sazeb centrální banky i trhu. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabý trh domů je nepříznivý pro akcie a dolar a je příznivý pro zlato a dluhopisy. Vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a jsou příznivé pro dolar. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia