Očekávané makroekonomické události týdne 15. - 19.5. eurozóna: Indexy ekonomického sentimentu ZEW mají v květnu oslabit, ECB potvrzuje pokračování zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.05.2023
  |  
Josef Kvarda
Indexy ekonomického sentimentu ZEW Německa (5 2023, 16.5.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (16.5. a 19.5.) jsou hlavní makroekonomické událostí týdne 15. - 19.5. eurozóny. Podle trhu index ZEW sentimentu současné situace i očekávání vůči dubnu oslabí. ECB potvrzuje pokračování zvyšování úrokových sazeb.

Indexy ekonomického sentimentu ZEW Německa (5 2023, 16.5.): Podle trhu index ZEW sentimentu současné situace i očekávání vůči dubnu oslabí. Sentiment vedle permanentních tlaků Ukrajinské krize (která nicméně poněkud ustoupila) je stlačován stále vysokou inflací, restriktivní monetární politikou a kvůli rizikům a nejistotám i horší dostupností úvěrů. Hodnocení současné situace zůstává pevně pod bodem mrazu, což odpovídá hospodářské stagnaci. Ekonomická veřejnost v šestiměsíčním horizontu větří hospodářskou stagnaci.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na hodnocení bývalé kancléřky Německa Angely Merkelové při jejím ocenění státní cenou Severního Porýní-Vestfálska v Kolíně nad Rýnem v Německu (16.5.) a v přednahraném videu na Seanci 2 semináře vysoké úrovně centrální banky Brazílie Banco Central do Brasil bankovnictví centrálních bank: Minulé a současné výzvy na téma Postpandemické výzvy: Vysoká inflace, vysoký dluh a finanční stabilita v Saõ Paulu v Brazílii (19.5.): ECB potvrzuje pokračování zvyšování úrokových sazeb. Na jejím posledním zasedání nicméně toto zvyšování snížila z 50 bps na 25 bps. ECB naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb ještě bude pokračovat. Celková inflace přes pokles zůstává silná a jádrová inflace po očištění o ceny energií, potravin, alkoholických nápojů a tabákových produktů teprve čeká na kulminaci na vysokých hladinách. Snižovat se by se inflace měla v celoročních vyjádřeních podle poslední březnové projekce již od tohoto roku, to by ale stále měla být vysoko. Jádrová inflace se má v roce 2023 zvýšit a klesat až od roku 2024. ECB se snaží vrátit inflaci k jejímu cíli 2,0 %. O dalším směru monetární politiky rozhodne tendence inflace, která je značně nejistá. Zvýšení úrokových sazeb ale ještě přijde, protože zatím klesly pouze cen energií. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomického sentimentu ekonomické veřejnosti je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro euro. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia