Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 8. - 12.11. USA: Potvrdí Powell náznak dřívějšího zvyšování úrokových sazeb? Inflace kulminuje, jádrová inflace slábne (PPI, CPI)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powella (8.11., 9.11.), index cen producentů PPI (10 2021, 9.11.) a index spotřebitelských cen CPI (10 2021, 10.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události. Fed zahájil útlum nákupu cenných papírů. Nejistota (kterou může snížit guvernér) však panuje v případě zahájení zvyšování úrokových sazeb. Inflace je silná, vykazuje však známky kulminace a zejména v jádrových komponentech i pokles.

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powella na Konferenci genderu a ekonomiky pořádané Radou guvernérů Federálního rezervního systému (8.11.) a na Konferenci diverzity a inkluze v ekonomice, financích a centrálních bankách spolupořádané Radou guvernérů Federálního rezervního systému, Bank of Canada, Bank of England a Evropskou centrální bankou (9.11.): Fed zahájil útlum nákupu cenných papírů. Nejistota (kterou může snížit guvernér) však panuje v případě zahájení zvyšování úrokových sazeb. Právě Powell ale nedávno naznačil, že klíčová podmínka dřívějšího zvyšování úrokových sazeb, plná zaměstnanost, může být splněna již příští rok. Guvernér přitom donedávna spíše říkal, že úrokové sazby mohou zůstat u nuly více let. Fed nastupuje cestu útlumu ultraexpanze monetární politiky, nicméně monetární politika zůstane ještě dlouho velmi expanzivní. 

Index cen producentů PPI (10 2021, 9.11.): Inflace je silná, vykazuje však známky kulminace a zejména v jádrových komponentech i pokles. Produkční meziroční inflace se pohybuje přibližně v rozmezí 6 - 9 %, jádrová inflace bez cen potravin a energií ale v posledních měsících slábne. Ačkoliv její meziroční výše dosáhla v září 6,8 %, průměr anualizovaných meziměsíčních růstů v srpnu a září vykazuje inflaci již jen pouze kolem 4,8 %. 

Index spotřebitelských cen CPI (10 2021, 10.11.): Inflace je silná, vykazuje však známky kulminace a zejména v jádrových komponentech i pokles. Spotřebitelská meziroční inflace se pohybuje přibližně v rozmezí 5 - 6 %, jádrová inflace bez cen potravin a energií ale v posledních měsících slábne. Ačkoliv její meziroční výše dosáhla v září 4,0 %, průměr anualizovaných meziměsíčních růstů v srpnu a září vykazuje inflaci již jen pouze kolem 1,8 %. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Ultraexpanzivní monetární politika Fedu je příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je nepříznivá pro dolar. Fed ale nastupuje cestu útlumu této ultraexpanze, nicméně monetární politika zůstane ještě dlouho velmi expanzivní. Silnější inflace, s předpokladem že během roku klesne zpět k normálu posíluje ziskové marže firem a je tak příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro dluhopisy a zlato. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia