Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 24. - 28.1. USA: Spotřebitelský sentiment, růst nových domů, HDP, inflace a růst mezd robustní, Fed má úrokové sazby ještě ponechat na současné hladině

Makroekonomický zpravodaj
  |  
21.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (1 2022, 25.1.), prodeje nových domů (12 2021, 26.1.), rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (26.1.), hrubý domácí produkt (4Q 2021, 27.1.), index cen spotřebitelských výdajů PCE (12 3021, 28.1.) a Index zaměstnaneckých nákladů ECI (4Q 2021, 28.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 24. - 28.1. USA. Spotřebitelský sentiment má vůči prosinci klesnout, prodeje nových domů pokračují v solidním růstu a Fed má dle trhu cíl své hlavní úrokové sazby potvrdit na stávají úrovni u nuly. HDP má potvrdit lehké slábnutí trendu jeho růstu. Silná spotřebitelská inflace stále sílí. Znatelné sílení růstu mezd se má potvrdit.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (1 2022, 25.1.): Spotřebitelský sentiment má vůči prosinci klesnout. Důvodem jsou nové poryvy vln koronavirové pandemie, silná inlface a taky poklesy akciového trhu. Na druhou stranu spotřebitelský sentiment je stále z dlouhodobého pohledu robustní na pozadí rychle rostoucí ekonomiky a trhu práce téměř v plné zaměstnanosti. 

Prodeje nových domů (12 2021, 26.1.): Prodeje nových domů dlouhodobě pokračují v solidním růstu. Tak jako prodeje starších/existujících domů ovšem jejich prodeje brzdí oslabená nabídka kvůli koronavirovou pandemií vyvolaným limitům jejich staveb (nedostatek materiálů, pracovní síly, silný růst cen vstupů, omezování dodávek), novým faktorem je růst úrokových sazeb. To dosud tlačí ceny nemovitostí silně vzhůru. 

Rozhodnutí Fedu monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (26.1.): Fed má dle trhu cíl své hlavní úrokové sazby potvrdit na stávají úrovni u nuly. Silná inflace (a trh práce blízko stavu plné zaměstnanosti) ale vedly Fed ke zrychlení útlumu ultraexpanze jeho monetární politiky zavedené pro podporu koronavirovou pandemií poničené ekonomiky. Trh počítá, že první zvýšení úrokových sazeb má přijít na březnovém zasedání monetární politiky, kdy by mělo být uzavřeny nákupy cenných papírů. Podle čerstvých spekulací by ale Fed mohl poprvé úrokovou sazbu zvýšit již na lednovém zasedání. 

HDP (4Q 2021, 27.1.): HDP má potvrdit lehké slábnutí trendu jeho růstu. V roce 2021 ekonomika silně rostla s jejím otevíráním v oživení z koronavirové pandemie při ultraexpanzi monetární a fiskální politiky, ovšem v roce 2022 má růst značně oslabit kvůl růstu úrokových sazeb. Navíc poryvy vln pandemie stále růst hospodářství omezují a dalším limitujícím faktorem rovněž spojeným s pandemií jsou produkční omezení nabídky (nedostatek materiálů, pracovních sil, silný růst cen vstupů, omezování dodávek). 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (12 3021, 28.1.): Silná spotřebitelská inflace vyvolaná otevíráním ekonomiky, silným růstem cen energií a převisem poptávky nenaplněné z dob uzavřené ekonomiky nad nabídkou kvůli jejím produkčním omezením stále sílí. Platí to i pro produkční inflaci, zatím se tak stále čeká na jasnější známky kulminace inflace nemluvě o jejím poklesu. První nejednoznačné, dílčí a nevýrazné signály tohoto jevu přinášejí předstihové ukazatele ekonomické aktivity. Inflace by měla letos klesnout, důležité ovšem bude jak moc. 

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (4Q 2021, 28.1.): Znatelné sílení růstu mezd se má potvrdit. Silnější růst mezd souvisisí s vyčerpaným trhem práce ovšem i se silnou inlfací. Právě silnější růst mezd má potenciál učinit zvýšenou inflaci trvalejším jevem, proto je Fed nervózní a spěchá s útlumem ultramonetární expanze.  

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní spotřebitelský sentiment, prodeje nových domů a růst ekonomiky jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Útlum podpory monetární politiky Fedu ekonomice je nepříznivý pro akcie, zlato a dluhopisy a je příznivý pro dolar, i když monetární politiky stále ještě je ultraexpanzivní. Trvaleji silná inflace je pro trhy, akcie, dolar, zlato a dluhopisy nepříznivá stejně jako nadměrný růst mezd, který sílu inflace živí. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia