Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 14. - 18.2. USA: Náznaky kulminace produkční inflace, indexy Fedu NY a Philadelphia ukáží solidní růst ek. aktivity, slabost maloobchodních tržeb, síla trhu domů, Fed ukazuje silnější zvyšování úr. sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Index produkčních cen PPI (1 2022, 15.1.), Index obecné současné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (2 2022, 15.1.), maloobchodní tržby (1 2022, 16.1.), zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně nákupu cenných papírů a cíle její hlavní úrokové sazby 25. - 26.1. (16.1.), Index obené současné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (2 2022, 17.1.), zahájení a povolení staveb domů (1 2021, 17.1.) a prodeje starších resp. existujících domů (1 2022, 18.1.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 14. - 18.2. USA. Inflace je nadále silná a trhá očekávání, avšak na produkční úrovni trh čeká jisté známky potvrzení signálů předstihových ukazatelů a její kulminaci. Přesto na spotřebitelské úrovni v lednu inflace opět překonala očekávání a Fed ještě zesílil varování rychlejšího zdražování peněz dobře slyšitelné z posledního zasedání monetární politiky z konce ledna. Regionální ekonomická aktivita má pokračovat v průměru solidním růstem stejně jako trh domů. Naopak na přelomu roku zavládla slabost spotřeby domácností.

Index produkčních cen PPI (1 2022, 15.1.): Inflace je nadále silná a trhá očekávání, avšak na produkční úrovni trh čeká jisté známky potvrzení signálů předstihových ukazatelů a její kulminaci. Přesto na spotřebitelské úrovni v lednu inflace opět překonala očekávání. V meziročních srovnáních se spotřebitelská inflace vyhoupla na 40letá maxima (včetně svého jádra bez cen potravin a energií), produkční inflace včetně svého jádra (bez cen potravin a energií) se na přelomu roku meziročně pohybuje v pásmu 8 - 10 %. 

Index obecné současné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (2 2022, 15.1.): Index má vůči lednu, kdy prudce oslabil značně vystoupat. Ekonomická aktivita by tak měla otočit z drobného poklesu zpět k solidnímu růstu. Její výhled pro druhé pololetí roku 2022 zůstává opatrně příznivý. Cenové tlaky sice ustupují, ale velmi opatrně, stále tak robustně řádí. 

Maloobchodní tržby (1 2022, 16.1.): Na přelomu roku zavládla slabost spotřeby domácností. V roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k solidnímu růstu, ten by měl být ale hlavně zpřísněním monetární politiky méně silný než v roce 2021. 

Zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně nákupu cenných papírů a cíle její hlavní úrokové sazby 25. - 26.1. (16.1.): Na spotřebitelské úrovni v lednu inflace opět překonala očekávání a Fed ještě zesílil varování rychlejšího zdražování peněz dobře slyšitelné z posledního zasedání monetární politiky z konce ledna. Trhy započítávájí, že ještě letos se základní úroková sazba zvýší o 1 - 2 procentní body. Malým pozitivem je, že Fed může s klidem odhlédnout od druhého hlavního cíle a mandátu Kongresu plné zaměstnanosti (která může být s cílem stabilní inflace v konfliktu) a soustředit se na vysokou inflaci. Trh práce je totiž blízko stavu plné zaměstnanosti. 

Index obecné současné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (2 2022, 17.1.): Index má k lednu drobně klesnout, avšak růst ekonomické aktivity přes menší snížení má zůstat solidní. Její výhled pro druhé pololetí roku 2022 zůstává opatrně příznivý. Cenové tlaky sice ustupují, ale velmi opatrně, stále tak robustně řádí. 

Zahájení a povolení staveb domů (1 2021, 17.1.): Nová výstavba pokračuje v robustním růstu. Producenti využívají zbývajícího času snížených úrokových sazeb stejně jako kupci při expandujících ekonomice, trhu práce a mezd. Navíc ceny nemovitostí stále robustně rostou. 

Prodeje starších resp. existujících domů (1 2022, 18.1.): Předchozí měsíc prodeje starších domů sice výrazně klesly, avšak spíše ještě z důvodu omezené nabídky starších domlů na trhu. Přesto s růstem úrokových sazeb při silných cenách nemovitostí se blíží i ochlazení poptávky a tím i pokles růstu prodejů starších domů. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je pro trhy (akcie, dluhopisy a zlato) nepříznivá, pro dolar je smíšená. Solidní růst regionální ekonomické aktivity a trhu domů je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Naopak slabost spotřeby domácností je příznivá pro dluhopisy a zlato, nepříznivá pro akcie a dolar. Stále ultraexpanzivní monetární politika Fedu příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivá pro dolar se rychle blíží ke konci. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia