Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 1. - 5.5. ČR: Svátek práce, recese ekonomiky a maloobchodu, silný trh práce, ČNB úrokové sazby pravděpodobně opět nezmění

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.04.2023
  |  
Josef Kvarda
Svátek Den práce (1.5.), hrubý domácí produkt (1Q 2023, 2.5.), zpráva trhu práce dle Českého statistického úřadu (3 2023, 3.5.), rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (3.5.) a maloobchodní tržby (5.5.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 1. - 5.5. České republiky. Státní svátek znamená zavřené finanční trhy. Ekonomika uvázla v mírné recesi. Trh práce přesto zůstává silný. ČNB pravděpodobně úrokové sazby opět nezmění. Maloobchodní tržby stále slábnou.

Svátek Den práce (1.5.): Státní svátek znamená zavřené finanční trhy. 

Hrubý domácí produkt (1Q 2023, 2.5.): Ekonomika uvázla v mírné recesi. Ke dnu ji táhne recese spotřeby domácností a v posledních kvartálech i firemních investic, rovněž příspěvek zahraničního obchodu je slabý. Trvalé nepříznivé jevy v podobě Ukrajinské a energetické krize přispívající k vysoké inflaci a vysokým úrokovým sazbám a nejistotám sice jsou již za kulminací, letos však stále budou vydatně působit a ekonomika tak letos vstoupí jen do mírného oživení.  

Zpráva trhu práce dle Českého statistického úřadu (3 2023, 3.5.): Trh práce zůstává silný, přestože ekonomika brázdí vody mírné recese. Nezaměstnanost letos pravděpodobně proto posílí ale jen mírně. Firmy čekají, že slabost ekonomiky nebude trvat dlouho a odolávají redukci jinak v těchto časech hůře dostupné pracovní síly. Růst mezd tak pravděpodobně zůstane robustní 

Rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (3.5.): ČNB pravděpodobně úrokové sazby opět nezmění. Banka čeká, že inflace bude letos silně klesat, letos ke konci roku k hranici jedno a dvouciferných hodnot a příští rok k jejímu cíli 2 %. Objektivně jde ale o ambiciózní a optimistickou projekci, pokud se nenaplní, ČNB ještě může letos obnovit zvyšování úrokových sazeb. Naopak jejich snižování je možné nejdříve od druhého pololetí v případě naplnění očekávání banky. 

Maloobchodní tržby (5.5.): Maloobchodní tržby stále slábnou. Trvalé nepříznivé jevy v podobě Ukrajinské a energetické krize přispívající k vysoké inflaci a vysokým úrokovým sazbám a nejistotám sice jsou již za kulminací, letos však stále budou vydatně působit a ekonomika tak letos vstoupí jen do mírného oživení. I přes rekordně silný trh práce v podobě velmi nízké nezaměstnanosti a robustního růstu mezd tak spotřeba domácností ještě bude pokračovat v poklesu zahájeného před necelými 2 lety v polovině roku 2021. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomiky a spotřeby domácností je nepříznivá pro akcie a korunu a je příznivá pro dluhopisy. Silný trh práce je naopak příznivý pro korunu a akcie a nepříznivý pro dluhopisy. Vysoké úrokové sazby jsou příznivé pro korunu a nepříznivé pro akcie a dluhopisy.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia