USA: Index CPI (10 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)
Skutečnost: 0,9 %
Očekávání: 0,6 %
Předchozí: 0,4 %
USA: Index CPI bez cen potravin a energií (10 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)
Skutečnost: 0,6 %
Očekávání: 0,4 %
Předchozí: 0,2 %
USA: Index CPI (10 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)
Skutečnost: 6,2 % (maximum od 11 1990)
Očekávání: 5,8 %
Předchozí: 5,4 %
USA: Index CPI bez cen potravin a energií (10 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)
Skutečnost: 4,6 % (maximum od 8 1991)
Očekávání: 4,3 %
Předchozí: 4,0 %
Rozbor: V říjnu ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace nečekaně silně vzrostla na přibližně 30-leté maximum a to v případě svého jádra bez cen potravin a energií. Prudce v říjnu meziměsíčně rostly ceny energií které měly dominantní, 40 % podíl na meziměsíční inflaci. Významně k meziměsíčnímu růstu spotřebitelských cen přispěla i jádrová inflace. V jádrové meziměsíční inflaci (bez cen potravin a energií) rostly opět silněji ceny nových i starších automobilů a ceny bydlení. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen ukázal další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak vyrostla na přibližně 30-leté maximum včetně svého jádra a značně tak překračují hladinu 2 % cíle Fedu.
Hodnocení: V říjnu ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace nečekaně silně vzrostla na přibližně 30-leté maximum a to v případě svého jádra bez cen potravin a energií. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen ukázal další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak vyrostla na přibližně 30-leté maximum včetně svého jádra a značně tak překračují hladinu 2 % cíle Fedu.
Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, proto případný útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování chce centrovat hlavně podle oživování trhu práce. K tomu tak došlo od listopadu. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2022, názorové spektrum ale není homogenní.