USA: Prodeje starších/existujících domů (3 2023, anualizovaně)
Skutečnost: 4 440 000
Očekávání: 4 500 000
Předchozí: 4 550 000 (revize snížení z 4 580 000)
USA: Prodeje starších/existujících domů (3 2023, anualizovaně, meziměsíční změna)
Skutečnost: - 2,4 %
Očekávání:
Předchozí: 13,8 % (revize snížení z 14,5 %)
Rozbor: Prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v březnu v meziměsíčním srovnání v anualizovaném vyjádření klesly víc, než se čekalo. Trh prodejů starších/existujících domů se nachází blízko svého multiletého dna.
Meziroční pokles prodejů starších/existujících domů v anualizovaném vyjádření tak klesl na 22,0 % z 23,1 % (revize snížení z 22,6 %) v únoru. Přes poklesy poptávky a prodejů trh domů zůstává fundamentálně silný, což dokumentují jeho setrvale vysoké ceny a taky minimum vynucených prodejů domů. Meziročně ale ceny domů teprve podruhé za sebou nerostly po 131. měsících růstů v řadě (nejdelší šňůra v historii). Klesly 0,9 % poté, co v únoru stagnovaly (revize zvýšení z poklesu 0,2 %).
"Prodeje domů soustavně otočí do růstu vzdor několika měsícům fluktuací vzhledem ke zklidňování celkové inflace spotřebitelských cen a k očekávanému slábnutí nájmů kvůli robustní výstavbě (rezidenčního bydlení) a tím i k jistému posunu monetární politiky (centrální banky) Federálního rezervního systému z utahování do neutrální polohy a možná k uvolňování během příštích 12 měsíců," míní Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi USA.
Hodnocení: Prodeje starších/existujících domů Spojených států amerických v březnu v meziměsíčním srovnání v anualizovaném vyjádření klesly víc, než se čekalo. Trh prodejů starších/existujících domů se nachází blízko svého multiletého dna.
Na trhu stále převládá přes svůj růst omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli setrvačnosti silného růstu poptávky z minulosti i síla jejich cen.
Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů v souvislosti se zlepšením s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru a s bezprecedentně silnou podporou fiskální a monetární politiky. Od roku 2022 ale poptávku, prodeje a se zpožděním i nabídku ochlazuje růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace).
Úrokové sazby včetně hypotečních úrokových sazeb jsou stále vysoké, takže pokles trh domů včetně poptávky, prodejů a tlaku na ceny bude pokračovat. Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.