Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP (11 2021, meziroční změna, předběžná data)
Skutečnost: 4,9 %
Očekávání: 4,5 %
Předchozí: 4,1 %
Eurozóna: Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP bez cen potravin, alkoholu a tabáku a energií (11 2021, meziroční změna, předběžná data)
Skutečnost: 2,6 %
Očekávání: 2,3 %
Předchozí: 2,0 %
Rozbor: Spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) v listopadu v meziročním srovnání opět vzrostla značně víc, než se čekalo včetně jádrové inflace. Inflační jádro poté, co v říjnu po dlouhé době dosáhlo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně) v listopadu vyskočilo citelně nad cíl.
Klíčový vliv na říjnový vzestup inflace mělo silné zvýšení růstu cen kategorie energie na 27,4 % z 23,7 % v říjnu, tedy zhruba 0,4 procentního bodu. O zbytek se postaralo zvýšení jádrové inlface, na němž se podílelo téměř výhradně zvýšení růstu cen služeb na 2,7 % z říjnových 2,1 %.
Hodnocení: Spotřebitelská inflace eurozóny (HICP) v listopadu v meziročním srovnání opět vzrostla značně víc, než se čekalo včetně jádrové inflace. Inflační jádro poté, co v říjnu po dlouhé době dosáhlo cíl inflace Evropské centrální banky 2 % (byť jen mírně) v listopadu vyskočilo citelně nad cíl. ECB čeká, že inflace zůstane zvýšená déle než se čekalo, nicméně měla by podle ní klesnout příští rok a to podle posledních komentářů její prezidentky Christine Lagardeové již od začátku roku.
Prudký růst cen energií táhne silné zdražování cen ropy resp. benzínu trvající již rok a půl. Rychlejší vzestup cen průmyslového zboží bez energií odpovídá napínání tlaku průmyslových kapacit. Zvýšení inflace služeb zase je projevem dohánění slabosti služeb způsobené koronavirovou pandemií s otevíráním ekonomik s ústupem pandemie kvůli plošnému očkování.
Inflace včetně její jádrové složky prudce oslabila s tlakem koronavirové krize a s ní souvisejícím pádem cen ropy, začátkem roku se ale oba ukazatele vrátily do obvyklých hodnot posledních let a poté do léta nevádaných hodnot.