Makroekonomické události eurozóna: Lagardeová potvrdila očekávání zvýšení úrokových sazeb v červenci, další výhled je nejistý

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová na prestižním fóru ECB v portugalské Sintře potvrdila očekávání zvýšení úrokových sazeb v červenci, další výhled je nejistý. Lagardeová opakovala nespokojenost s příliš vysokou inflací.

Výhled zvýšení úrokových sazeb i v červenci uváděl i nedávný průzkum agentury Reuters. Zatímco málokdo pochyboval o zvýšení v červnu kvůli stále vysoké inflaci, ke kterému skutečně došlo, určitý trend poklesu inflace přivál na trhy nejistotu další trajektorie úrokových sazeb. V podobném duchu jako průzkum se nedávno vyjadřovali i někteří bankéři ECB (Knot, Nagel).

Důvodem opatrnosti ECB je stále vysoká inflace včetně jejího jádra bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů, byť inflace již je v klesajícím trendu a kulminaci, možná i decelerační trend začíná vykazovat i zmíněné inflační jádro. 

Klesající inflace eurozóny zvýšila očekávání, že by ECB mohla navyšování úrokových sazeb pozastavit. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia