Makroekonomické události ČR: Růst cen průmyslových výrobců nečekaně prudce klesl, ostře oslabil i růst cen zemědělských producentů, přesto výrobní inflace zůstává silná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.04.2023
  |  
Josef Kvarda
V České republice meziroční výrobní inflace v březnu dále slábla, zůstává ale vysoká. Růst cen průmyslových výrobců nečekaně prudce klesl, ostře oslabil i růst cen zemědělských producentů. Pokles inflačních tlaků naznačují i ceny stavebních prací, kulminace inflace se začíná ukazovat už i v tržních službách. Přesto produkční inflace v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách zůstává vysoká. Index cen průmyslových výrobců PPI meziměsíčně klesl nečekaně silně až 1,0 % po poklesu 0,3 % v únoru, trh čekal pokles jen 0,1 %. V meziročním srovnání růst indexu prudce klesl, o dost více, než předpokládal trh až na 10,2 % z 16,0 % v únoru, trh čekal jeho méně silnější pokles jen na 11,3 %. Pokles produkčních inflačních tlaků se již projevuje i v kulminaci spotřebitelské inflace. Není však jasné, zda pokles inflačních tlaků a spotřebitelské inflace bude dostatečný, k cíli České národní banky 2,0 %. Ta hodlá kvůli poklesu inflačních tlaků, inflace i oslabení ekonomiky a silné koruně úrokové sazby již dále nezvyšovat a ponechávat je na vysoké úrovni po jejich ročním zvyšování mezi lety 2021 - 2022. Rizikem je ale obnovení jejich zvyšování, pokud pokles inflace nebude dostatečný a hrozilo by, že zůstane déle vysoká s destabilizací inflačních očekávání. ČNB říká, že se inflace vrátí k jejímu cíli 2 % v roce 2024.

ČR: Index cen průmyslových výrobců PPI (3 2023, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 1,0 %
Očekávání:   - 0,1 %
Předchozí:    - 0,3 %

ČR: Index cen průmyslových výrobců PPI (3 2023, meziroční změna, v procentech)

Skutečnost:  10,2 %
Očekávání:   11,3 %
Předchozí:    16,0 %

V České republice meziroční výrobní inflace v březnu dále slábla, zůstává ale vysoká. Růst cen průmyslových výrobců nečekaně prudce klesl, ostře oslabil i růst cen zemědělských producentů. Pokles inflačních tlaků naznačují i ceny stavebních prací, kulminace inflace se začíná ukazovat už i v tržních službách. Přesto produkční inflace v průmyslu, zemědělství, stavebnictví i službách zůstává vysoká. Pokles produkčních inflačních tlaků se již projevuje i v kulminaci spotřebitelské inflace. Není však jasné, zda pokles inflačních tlaků a spotřebitelské inflace bude dostatečný, k cíli České národní banky 2,0 %. Ta hodlá kvůli poklesu inflačních tlaků, inflace i oslabení ekonomiky a silné koruně úrokové sazby již dále nezvyšovat a ponechávat je na vysoké úrovni po jejich ročním zvyšování mezi lety 2021 - 2022. Rizikem je ale obnovení jejich zvyšování, pokud pokles inflace nebude dostatečný a hrozilo by, že zůstane déle vysoká s destabilizací inflačních očekávání. ČNB říká, že se inflace vrátí k jejímu cíli 2 % v roce 2024. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia