Makroekonomické události ČR: Indexy ekonomického sentimentu v červnu oslabily

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.06.2023
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu ke květnu klesl, když oslabil sentiment firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je blízko jejich dlouhodobému průměru, kromě průmyslu, jenž se nachází pod tímto průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Celkový index klesl o 3,8 bodů na 90,3 bodů z 94,1 bodů v květnu. Pokles byl dán snížením indexu sentimentu firem o 4,2 bodů na 91,0 bodů z 95,2 bodů v květnu a oslabením indexu domácností o 1,7 bodů na 86,8 bodů z 88,5 bodů v květnu. Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (6 2023, v bodech)

Skutečnost: 90,3
Očekávání:
Předchozí:   94,1

Index firemního sentimentu (6 2023, v bodech)

Skutečnost: 91,0
Očekávání:
Předchozí:   95,2

Index spotřebitelského sentimentu (6 2023, v bodech)

Skutečnost: 86,8
Očekávání:
Předchozí:   88,5

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu ke květnu klesl, když oslabil sentiment firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je blízko jejich dlouhodobému průměru, kromě průmyslu, jenž se nachází pod tímto průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. 

Důvodem poklesu sentimentu spotřebitelů byl podle Českého statistického úřadu výrazný růst počtu respondentů očekávajících zhoršení celkové ekonomické situace Česka v příštích 12 měsících, navíc druhý měsíc v řadě. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v červnu ke květnu klesl, když oslabil sentiment firem i domácností. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je blízko jejich dlouhodobému průměru, kromě průmyslu, jenž se nachází pod tímto průměrem. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. 

Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia