Makroekonomické události ČR: Index ekonomického sentimentu v srpnu vzrostl

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.09.2023
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v srpnu k červenci vzrostl, když posílil sentiment firem a ztratil sentiment domácností. Meziměsíční změny indexů ale v srpnu byly malé. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého 1,5letého, byť oslabeného maxima. Celkový index ekonomického sentimentu ČR vzrostl o 2,0 bodů na 93,4 bodů z 91,4 bodů v červenci. Růst byl dán zvýšením indexu sentimentu firem o 2,8 bodů na 93,9 bodů z 91,1 bodů v červenci a oslabením indexu domácností o 1,7 bodů na 91,0 bodů z 92,7 bodů v červenci. Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (8 2023, v bodech)

Skutečnost: 93,4
Očekávání:
Předchozí:   91,4

Index firemního sentimentu (8 2023, v bodech)

Skutečnost: 93,9
Očekávání:
Předchozí:   91,1

Index spotřebitelského sentimentu (8 2023, v bodech)

Skutečnost: 91,0
Očekávání:
Předchozí:   92,7

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v srpnu k červenci vzrostl, když posílil sentiment firem a ztratil sentiment domácností. Meziměsíční změny indexů ale v srpnu byly malé. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého 1,5letého, byť oslabeného maxima. 

V rámci sentimentu firem se meziměsíčně zvýšil optimismus služeb a snížil se pesimismus v průmyslu a stavebnictví. Naopak oslabení nálady v podobě poklesu optimismu na minimum od koronavirové pandemie zaznamenal obchod. 

K spotřebitelskému sentimentu ČSÚ vydal tento komentář: „Důvěra spotřebitelů osciluje od počátku roku v poměrně úzkém pásmu několika procent. Většímu zlepšení v průběhu roku brání přetrvávající obavy různého charakteru. Zatímco ty z růstu cen postupně pominuly, obavy z vývoje celkové hospodářské situace v následujících 12 měsících přetrvávají. To se v kombinaci s vyššími obavami ze zhoršení finanční situace domácností promítá v tom, že meziročně je důvěra spotřebitelů sice výrazně vyšší, ale stále poměrně hluboko pod svým dlouhodobým průměrem,“ sdělila Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v srpnu k červenci vzrostl, když posílil sentiment firem a ztratil sentiment domácností. Meziměsíční změny indexů ale v srpnu byly malé. Morálka firem včetně jednotlivých sektorů je podprůměrná. Optimismus přes pokles stále hlásí hlavně služby a taky obchodníci, byť jejich naděje už jsou jen slabé, nejnižší od koronavirové pandemie. Naopak pesimismus převládá zejména ve stavebnictví a taky v průmyslu. Nálada domácností sice značně zaostává za svým dlouhodobým průměrem, avšak z rekordních minim (v říjnu 2022) během pár měsíců silně vzrostla. Paradoxně tak kotví blízko svého 1,5letého, byť oslabeného maxima. 

Sentiment ekonomiky zůstává oslaben kvůli stále prudké inflaci, Ukrajinské krizi, velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012 a s tím spojeným zastavením růstu ekonomiky. Hodně domácností proto běduje pohledem finanční situace, jak meziročním srovnáním zhoršení, tak i výhledem. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia