Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v lednu po 1/2 roce vzrostl

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v lednu meziměsíčně poprvé od června vzrostl, byť jen mírně. V porovnání s prosincem se lehce zvýšil sentiment firem, nepatrně vzrostl sentiment domácností. Index vzrostl na 97,6 bodů z 95,6 bodů (revize zvýšení z 95,5 bodů) v prosinci. Vzestup byl dán hlavně zvýšením indexu sentimentu firem na 98,8 bodů z 96,5 bodů (revize zvýšení z 96,2) v prosinci. Index sentimentu domácností dosáhl na 91,4 bodů z 91,2 bodů (revize snížení z 92,3 bodů) v prosinci. Ve firemním sektoru se tak jako v listopadu a prosinci zvýšil sentiment průmyslu, hlavně však prudce stavebnictví. Malé změny vykázal sentiment vybraných služeb a obchodu patrně s pokračováním nejistého vývoje koronavirové pandemie a jejího dopadu na aktivitu obou sektorů. Podle ČSÚ sice sentiment domácností meziměsíčně mírně vzrostl na pozadí očekávání domácností vyšší útraty za velké nákupy, současně však pokračuje trvalý růst počet respondentů, kteří v následujícím roce očekávají zhoršení své finanční situace a obavy z růstu cen zůstávají na rekordní úrovni. Firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Do slabších výsledků odvětví domácí ekonomiky obchodu a služeb se začala nepříznivě projevovat nová vlna koronavirové pandemie a s ní související zvýšená inflace.

Index souhrnného indikátoru ekonomického sentimentu (1 2022, v bodech)

Skutečnost: 97,6
Očekávání:  
Předchozí:   95,6 (revize z 95,5)

Index firemního sentimentu (1 2022, v bodech)

Skutečnost: 98,8
Očekávání:  
Předchozí:   96,5 (revize z 96,2)

Index spotřebitelského sentimentu (1 2022, v bodech)

Skutečnost: 91,4
Očekávání:  
Předchozí:   91,2 (revize z 92,3)

Rozbor: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v lednu meziměsíčně poprvé od června vzrostl, byť jen mírně. V porovnání s prosincem se lehce zvýšil sentiment firem, nepatrně vzrostl sentiment domácností. 

Ve firemním sektoru se tak jako v listopadu a prosinci zvýšil sentiment průmyslu, hlavně však prudce stavebnictví. Malé změny vykázal sentiment vybraných služeb a obchodu patrně s pokračováním nejistého vývoje koronavirové pandemie a jejího dopadu na aktivitu obou sektorů. Podle ČSÚ sice sentiment domácností meziměsíčně mírně vzrostl na pozadí očekávání domácností vyšší útraty za velké nákupy, současně však pokračuje trvalý růst počet respondentů, kteří v následujícím roce očekávají zhoršení své finanční situace a obavy z růstu cen zůstávají na rekordní úrovni. 

Hodnocení: Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v lednu meziměsíčně poprvé od června vzrostl, byť jen mírně. V porovnání s prosincem se lehce zvýšil sentiment firem, nepatrně vzrostl sentiment domácností. 

Vedle inflace ohrožující domácnosti firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Do slabších výsledků odvětví domácí ekonomiky obchodu a služeb se začala nepříznivě projevovat nová vlna koronavirové pandemie. 

Celkově zesílení sentimentu prvního pololetí roku 2021 bylo způsobeno optimismem slábnutí pandemie s pomocí plošné očkovací kampaně a brzkého otevření aktivity zavřených částí domácí ekonomiky. Sentiment domácností se vyšplhal k loňským hodnotám před úderem pandemie, firemní sentiment se i přes poklesy posledních měsíců kolem těchto hodnot pohybuje. Přizpůsobivost ekonomiky a podpora státu a centrální banky ekonomice zabránily poklesu sentimentu všech firemních odvětví, spotřebitelů a tím i celé ekonomiky pod minima z jara 2020, byť pandemie eskalovala až během posledního čtvrtletí 2020 a prvního čtvrtletí 2021. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia