Akciový trh USA: Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite spadly pod tíhou oslabení cen akcií Netflixu a producentů čipů, růst cen akcií American Express pomohl posílení indexu Dow Jones Industrial Average

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.04.2024
  |  
Josef Kvarda
Hlavní akciové indexy Spojených států amerických S&P 500 a Nasdaq Composite v pátek končily níže pod tlakem poklesu cen akcií poskytovatele online filmů Netflix, zatímco poskytovatel platebních karet American Express podpořil jiný hlavní akciový index Dow Jones Industrial Average po kvartálních výsledcích obou firem. Rostoucí pesimismus nadějím, že centrální banka Fed brzo sníží úrokové sazby v blízké budoucnosti rovněž poškodil sentiment trhu.

Minulý týden data spotřebitelské a produkční inflace (CPI, PPI) USA potvrdila její vzestup a strnulost ve vyšších patrech v prvním kvartálu roku, což dále oddálilo a snížilo výhled redukce cíle hlavní úrokové sazby centrální banky USA Federálního rezervního systému Federal Funds Rate a rýsující se geopolitické tlaky. 

Nová ekonomická data březnové produkční inflace (PPI) USA potvrdila inflační vzestup ve všech měsících prvního kvartálu spotřebitelské i produkční inflace. 

Investoři prodávali hlavně akcie firem citlivých na úrokové sazby tedy včetně menších firem. Hlavní akciový index firem s menší tržní kapitalizací Russell 2 000 utržil ve středu svoji největší denní procentuální ztrátu od 13.2. 

Silná zpráva trhu práce zesílila pohled, že ekonomika zůstává zdravá, i když naznačila, že by centrální banka USA Federální rezervní systém mohla odložit snižování úrokových sazeb. Ještě před touto zprávou totiž představitelé centrální banky USA Federálního rezervního systému vyjadřovali opatrný přístup v komentářích výhledu snižování úrokových sazeb. Guvernér centrální banky USA Federálního rezervního systému Jerome Powell indikoval, že snížení úrokové sazby stále není v dohledu. To podporuje výhled, že by Fed mohl odložit snižování úrokových sazeb. 

Opatrnost investorů vzrostla po silné zprávě trhu práce za březen resp. první čtvrtletí i s tím, jak výnosy klíčových 10letých státních dluhopisů USA vzrostly na své téměř půlroční maximum od listopadu. To bránilo akciovému trhu v růstu. 

Všechny tři hlavní akciové indexy USA v prvním kvartálu tohoto roku zapsaly solidní zisky pod vedením růstu indexu S&P 500 10,16 %. Index S&P 500 v prvním čtvrtletí zaznamenal svůj nejsilnější růst prvního kvartálu roku za posledních pět let. Tomu pomohl optimismus akcií firem spojených s umělou inteligencí a očekáváním, že Fed zahájí snižování úrokové sazby už tento rok. 

Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average předchozí týdny vykázaly své nejsilnější procentuální týdenní růsty tento rok poté, co centrální banka USA Federální rezervní systém po svém posledním zasedání monetární politiky 19. - 20.3. vedle očekávaného potvrzení cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate na stávajících 5,25 - 5,50 % rovněž potvrdila svůj výhled tří redukcí cíle o 25 bps tento rok. 

Investoři v posledních měsících odkládali očekávání redukce úrokových sazeb centrální banky USA Federálního rezervního systému z března na červen na pozadí spíše silnějších dat lednové inflace a posledních výsledků ekonomické aktivity, což by jinak mohl představovat protivítr. Ale výkonnost akcií Nvidie a jiných velkých technologických firem zatlačily obavy z Fedu do pozadí. Hlavní akciové indexy USA S&P 500 a Dow Jones Industrial Average tak zpevnily na svá nová absolutní historicky rekordní maxima a další hlavní akciový index USA Nasdaq Composite se k tomuto maximu z listopadu 2021 přiblížil. 

Výnosy státních dluhopisů USA s negativním inflačním překvapením začátkem roku vystřelily nahoru s tím, jak obchodníci navyšovali sázky, že Fed může odložit první snížení cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate až na druhé pololetí tohoto roku. Oprášilo se tak nedávné téma "výše, déle".

Příznivá firemní výsledková sezóna 4. čtvrtletí s optimistickými výhledy, tah optimismu velkých technologických firem spojeného s umělou inteligencí a perspektiva snižování úrokových sazeb pomohly indexu S&P 500 dosud tento rok zaznamenat 10 intradenních absolutních historicky rekordních maxim. 

Index S&P 500 od dosažení svého rekordního zavíracího maxima 4 797 bodů 3.1. 2022 poté ztratil čtvrtinu své hodnoty až na minimum 12.10. 2022.

Akciový trh USA nastartoval k silnému růstu od listopadu. Všechny tři hlavní akciové indexy USA dosáhly k měsíčnímu, kvartálnímu i ročnímu zisku. V meziročním srovnání tyto indexy vzrostl dvojciferně. 

Pozoruhodně se k závěru roku vzkřísily i ceny akcií menších firem. Jejich hlavní akciový index Russell 2000 se vyšvihl zpět, v letošním vyjádření, ze ztráty 7,1 % z konce října do zisku 15,1 % na konci roku!

Akcie jsou na koni po holubičí změně monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému oznámené po jejím zasedání 12. - 13.12. Fed dále kvůli poklesu inflace více navedl trh k výhledu uzavření nejprudšího cyklu zvyšování úrokových sazeb posledních dekád s výhledem jejích snižování v roce 2024, s následnými spekulacemi trhů zahájení jejich brzkého snižování. To vše hlavně s výhledem přiblížení oživení ekonomiky a firemních zisků s růstem očekávání optimismu, že se monetární politika Fedu nebude již dále zpřísňovat, ale naopak uvolňovat, a to již v roce 2024, i když přesnější časování není ještě jasné. Poslední zasedání Fedu 19. - 20.3. tento výhled spíše potvrdilo. 

Inflace je stále zvýšená a dokud ji Fed nespoutá k svému normálovému cíli 2,0 %, úrokové sazby zůstanou výše. 

Rok 2023 byl pohledem akciových trhů rušný s otiskem bankovní krize USA v březnu, boomem růstu cen akcií firem umělé inteligence, nervozitou nabídky ropy vycházející z války Izraele a militantní teroristické organizace Hamás a obavami, že by restriktivní monetární politika Fedu mohla překotit ekonomiku USA do recese. 

V pátek hlavní akciový index širšího trhu S&P 500 (.SPX) pozbyl 0,88 %, aby zavíral na 4 967 bodech, hlavní akciový index blue-chips největších a nejvýznamnějších firem USA Dow Jones Industrial Average (.DJI) vzrostl 0,56 % na 37 986 bodů a hlavní akciový index USA dominantně technologických akcií Nasdaq Composite (.IXIC) oslabil 2,05 % na 15 282 bodů. 

V týdenním srovnání ale index S&P 500 procentuálně oslabil nejvíce od března 2023 3,05 %, index Dow Jones Industrial Average získal 0,01 % a index Nasdaq Composite odevzdal silných 5,52 %, dokonce nejvíce od konce října 2022. 

V březnu index S&P 500 vystoupal 3,1 %, index Jones Industrial Average posílil 2,08 % a index Nasdaq Composite přidal 1,79 %. 

V prvním čtvrtletí 2024 index S&P 500 vystřelil k výšinám 10,16 %, index Dow Jones Industrial Average robustně přibral 5,62 % a index Nasdaq Composite vyskočil 9,11 %. 

Ke konci února všechny tři hlavní akciové indexy USA zasáhly své čtvrté měsíční zisky v řadě s růstem akciového trhu velmi taženém růstovými vyhlídkami spojenými s umělou inteligencí, což zvýšilo i cen akcií producentů polovodičů. Index S&P 500 během 4 měsíců do konce února přidal 21 %. 

Poslední zprávy nečekaně silné ekonomiky a trhu práce, a hlavně nečekané zvýšení inflace v produkčním i spotřebitelském segmentu v lednu a únoru a na spotřebitelské úrovni i v březnu včetně komentářů bankéřů Fedu  odkládají předpokládané snižování úrokových sazeb. Velmi ostrý odklad nastal právě po nečekaném překonání již tak silných odhadů stále zvýšené spotřebitelské inflace za březen. Ceny futures kontraktů úrokových sazeb podle nástroje CME Group FedWatch Tool nyní implikují centrování očekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně nejdříve až v druhém pololetí 2024 a to v září. Letos klesající čekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně v červnu na zasedání 11. - 12.6., které před výsledky březnové spotřebitelské inflace ještě převažovalo s pravděpodobností 56 % se po těchto datech propadlo jen na 15,2 % a pro zasedání 30. - 31.7. kleslo na 41,5 % z 48,4 % před týdnem. Před potvrzením výhledu Fedu trojího letošního snižování cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate o 25 bps ještě po zasedání monetární politiky 19. - 20.3. toto očekávání na konci ledna nicméně bylo skoro 100 %. Trhy podle aplikace pravděpodobnosti úrokových sazeb London Stock Exchange Group snížily výhled redukce cíle hlavní úrokové sazby Fedu tento rok na dvě 25 bps z tří snížení o 25 bps ještě před několika týdny a pěti snížení očekávaných ještě v lednu. To ještě trh počítal s výrazným poklesem inflace, která zdálo se klesala mnohem rychleji, než se čekalo. 

Hlavní akciové indexy USA se v období zhruba srpen - říjen pohybovaly značně pod svými maximy z července. Geopolitický svár odvíjející se z konfliktu Izraele a teroristické organizace Hamás stejně jako silný růst výnosů státních dluhopisů USA tehdy zatížily trhy. V listopadu ale akciové indexy skočily výše na vlně nad očekávání příznivé firemní výsledkové sezóny a očekávání uzavření cyklu zvyšování úrokových sazeb Fedem na pozadí slábnutí vysoké inflace, která nicméně stále ještě zůstává zvýšená. Listopadový růst indexu S&P 500 táhly akcie sektorů citlivých na úrokové sazby: technologie, diskreční spotřeba, komunikační služby, reality, finance, průmysl, materiály apod. 

Hlavní akciový index USA Nasdaq Composite táhne letošní růst akciového trhu USA s pomocí silného růstu cen akcií velkých technologických růstových firem. 

Hlavní akciové indexy USA, S&P 500, Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average loni silně rostly s růsty cen akcií velkých technologických firem trhu jako producent iPhonů Apple, producent čipů Nvidia a výrobce elektrických automobilů Tesla i s podporou fenoménu umělé inteligence. Wall Street tento rok podpořily firemní výsledky USA s výhledem přiblížení Fedu závěru jeho cyklu zvyšování úrokových sazeb s poklesem inflace a s tím, jak investoři přijímali myšlenku odolně silného trhu práce s optimismem, že Fed zvládne dosáhnout "měkkého přistání" ekonomiky bez výraznější a delší recese vzdor signálům hospodářské recese a vzdorující stále vysoké jádrové spotřebitelské inflaci (bez cen potravin a energií). 

Hlavní akciové indexy USA od začátku roku po svých velkých ztrátách v roce 2022 (hlavně kvůli vysoké inflaci a silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou USA, Federálním rezervním systémem oslabující poptávku a ekonomický růst) silně posílily s tím, jak data inflace ukazují, že její pokles k normálu může být se slábnoucí ekonomikou možný i při trvale rekordně silném trhu práce. To by umožnilo Fedu nejen dále snížit tempo zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (které banka používá s cílem snížit vysokou inflaci), ale i jej zcela zastavit a zanedlouho přejít i do jeho snižování. 

Makroekonomická data poslední dobou potvrzují jen rozkolísaný růst ekonomiky, zpomalování růstu trhu práce a pokles inflace, byť spotřebitelská jádrová inflace zůstává silná. 

Fed podle posledních březnových makroekonomických projekcí počítá s rychlejším růstem ekonomické aktivity než dle předchozího prosincového výhledu kolem 2,0 %, trochu slabším poklesem inflace než čekal v prosinci a dále s jen drobným oslabením trhu práce a poklesem inflace k cíli Fedu 2,0 %. Vzhledem k těmto projekcím Fed potvrdil kalkulaci z prosince se snižováním cíle Federal Funds Rate od letošního roku, letos celkově o 75 bps. Předpokládáme, že makroekonomické projekce včetně Federal Funds Rate se přibližně potvrdí.

Komentáře Fedu budou nadále pod mikroskopem trhu kvůli očekávání budoucí trajektorie úrokových sazeb, zda cyklus zvyšování úrokových sazeb může spět k svému konci a vůči signálům, jak dlouho by mohly úrokové sazby zůstat zvýšeny.

Firemní výsledková sezóna USA prvního čtvrtletí byla neoficiálně zahájena v pátek tradičně zprávami velkých bank USA: tentokrát JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo. Zisky sice překonaly očekávání, avšak trhy zklamaly zisky úrokových sazeb. Analytici k pátku 5.4. čekali meziroční růst agregovaného zisku firem hlavního akciového indexu USA S&P 500 5 %, méně, než začátkem tohoto kvartálu 1.1., 7,2 %. Vyplývá to z dat London Stock Exchange Group.

Páteční objem 10,33 mld. zobchodovaných akcií burz USA zaostal za svým denním klouzavým průměrem plné denní obchodní seance posledních 20 obchodních dnů 11,03 mld. zobchodovaných akcií. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia