Ukrajinská krize: Velké ztráty Ruska, protiofenzíva Ukrajiny, zapojení Běloruska či chemických, biologických nebo taktických jaderných zbraní?

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Ruská federace podle zdrojů Západu utrpěla velké ztráty vojáků během krátké doby invaze na Ukrajině. To může být příčinou obratu konfliktu.

Podle televizních stanic CNN, CNBC a agentury AP Severoatlantická aliance podle svého zdroje odhaduje, že Ruská federace přišla během měsíce války na Ukrajině až o 40 000 vojáků. Číslo má obsahovat 7 - 15 000 zabitých vojáků (odhad rozvědky USA říká 7 000) a další nezvěstné, zraněné, či zajaté vojáky. Podobná data, téměř 10 000 zabitých ruských vojáků na svých webových stránkách s odvoláním na Ministerstvo obrany uvedla i prokremelská Komsomolskaja pravda, byť data byla krátce po uzveřejnění odstraněna. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov údaje odmítl komentovat. Předpokládá se, že Rusko na Ukrajinu vyslalo více než 150 000 vojáků. Pokud se data přibližují realitě, šlo by o podobné ztráty, jaké podle AP utrpěl Sovětský svaz utrpěl v 80. letech minulého století okupací Afghánistánu. Podle údajů Pentagonu Spojené státy americké během 20leté operace v Afghánistánu přišly o 2 461 vojáků. 

Ukrajina dokonce přechází na některých místech do protiofenzivy. Představitelé Ukrajiny jsou však v hodnocení a predikcí aktuálního frontového vývoje opatrní i vzhledem k nebezpečí přímého zapojení do invaze na Ukrajině Běloruska na pomoc Rusku. Rovněž USA varují před hrozbou nasazení chemických, biologických či jaderných zbraní Ruskem. Tyto aspekty by opět mohly otočit průběhem konfliktu. Americká rozvědka správně předpověděla ruskou invazi na Ukrajině. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia