Události minulého týdne 28.2. - 6.3.: Ukrajinská krize, podpora ČNB CZK, silná inflace EMU, Biden, Powell růst 25 bps., inflace dle Fedu klesne, pokles služeb a regionální ek. aktivity, trh práce sílí, Citigroup příznivá k akciím, OPEC+ uvolňuje

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.03.2022
  |  
Josef Kvarda
V Ukrajinské krizi Ruská federace zesiluje útoky na Ukrajinu, současně ale čelí logistickým potížím. Prezident Spojených států amerických Joe Biden odmítl požadavek Ukrajiny na bezletovou zónu nad jejím územím kvůli obavě rozšíření konfliktu. Západ přijal bezprecedentně tvrdé sankce na Rusko. Centrální banka České republiky Česká národní banka intervenovala na podporu koruny oslabení Ukrajinskou krizí. Spotřebitelská inflace eurozóny v únoru silně vzrostla víc, než se čekalo. Biden v projevu o stavu Unie nepřekvapil, potvrdil, že USA proti Rusku přímo nezasáhnou, budou však bránit členy Severoatlantické aliance v případě jejich napadení. Guvernér centrální banky USA Federálního rezervního systému Jerome Powell preferuje zvýšení cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate 25 bps. Fed i Powell naznačili, že vysoká inflace časem klesne. Firemní barometr Chicaga a index ISM služeb v únoru klesly o dost víc, než se čekalo, růsty regionální ekonomické aktivity a aktivity služeb klesly z velmi silné na solidné úroveň. Naopak expanze trhu práce začátkem roku včetně února zesiluje včetně poklesu míry nezaměstnanosti k svým dlouhodobým minimům, i když rlst mezd v únoru nečekaně zpomalil. Finanční skupina USA Citigroup vydala nákupní doporučení k akciím USA. Organizace zemí vyvážejících ropu a země s ní spolupracující potvrdily vzhledem k současným turbulencím ve světě a na trzích jen malou míru uvolnění svých škrtů produkce ropuy z dob koronavirové pandemie.

Ukrajinská krize: Rusko zesiluje útoky na Ukrajinu, čelí ale logistickým potížím, akcie klesají, ropa roste

Ruská federace čelí potížím se zásobováním a postup vojsk Ukrajinou se protahuje. Taky proto Rusko zesiluje bombardování Ukrajiny a navyšuje svoji vojenskou účast. Hlavní světové akciové trhy na signály vleklejší a intenzivnější války odpovídají dalšími silnými poklesy cen akcií a růstem cen ropy. Ropa vyskočila na 110 dolarů za barel. To je maximum od předchozí krize, světové hospodářské a finanční z let 2007 - 2009. Rekordně drahá ropa tehdy za téměř 150 dolarů za barel rovněž přispěla ke krizi, ačkoliv nebyla její hlavní příčinou. 

Ukrajinská krize: Prezident Biden odmítl žádost Ukrajiny na vytvoření bezletové zóny

Prezident Spojených států amerických Joe Biden podle britského listu The Independent odmítl žádost Ukrajiny a některých čelních generálů ve výslužbě a odcházejících kongresmanů, na vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou. Dle zdůvodnění mluvčí Bílého domu Jen Psakiové by tento krok resp. jeho implementace by vedly k vojenskému konfliktu s Ruskou federací. Podobně reagovali i čelní představitelé Západu včetně generálního tajemníka Severoatlantické aliance NATO Jense Stoltenberga. 

Ukrajinská krize: Západ přijal těžké sankce na Rusko

Západ přijal sankce na Ruskou federaci v odvetě za její invazi na Ukrajině. Vedle sankcí např. omezení vývozu klíčových komponent ruského těžebního průmyslu, náhradních dílů pro letadla a citlivých IT technologií, uzavření vzdušného prostoru pro ruská letadla, mediálních restrikcí Kremlem podporovaných médií, ruských nejvýznamnějších politiků a oligarchů či kulturních či sportovních reprezentací Ruska východní velmoc bude velmi pálit i odchod klíčových světových firem ze země ať už ze sektoru Hi-tech, médií, ropy, průmyslu apod. Přesto patrně nejtěžším kalibrem Západu je odstavení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT a hlavně zmrazení aktiv centrální banky Ruska.

Rusko se například podle listu The Financial Times dostalo do společnosti Korejské lidově demokratické republiky, Íránu a Venezuely, na jejichž centrální banky Spojené státy americké uvalily sankce. Odstřižení Ruska od SWIFTu bude znamenat výrazné zpomalení platebních toků. Paralýza aktivity ruské centrální banky znamená její omezené fungování, intervence ruské měny rublu apod. To v praxi znamená, že rubl již tak pod tlakem prodejních tlaků kvůli politické a ekonomické nejistotě a úpadku nemůže být centrálně chráněn a panicky drtivě oslabuje. 

Padající ruská měna vede k prudkému zdražování dovozů a přenosu silné inflace do země, což vyvolá i tlak na ruský bankovní a finanční systém včetně trhů v čele s ruskou akciovou burzou s prudkým poklesem hodnoty aktiv Ruska. Centrální banka riziku prudké inflace reagovala zvýšením úrokových sazeb na 20 %, rubl ztratil během několika dnů více než 30 %. Prudké zvýšení úrokových sazeb razantně zdraží úvěry a tím i spotřebitelskou a investiční poptávku. S omezením exportu tak Rusku vypadnou hlavní motory ekonomiky s její recesí, růstem nezaměstnanosti, insolvence a tím i růstem sociální nespokojenosti. 

Západ upozorňuje, že bude zvažovat i sankce na vývoz energií Ruska, ten by však silně poškodil Evropu, která má potíže s případnou náhradou importovaného ruského plynu a ropy. Podobně i zpřetrhané finanční a ekonomické vazby sníží bilance a aktivitu světových firem. Akcie společností nejvíce exponovaných v Rusku silně na burzích ztrácí. 

Makroekonomické a finanční události ČR: ČNB intervenovala ve prospěch koruny

Česká národní banka intervenovala ve prospěch koruny. Ta se obchoduje kolem 25,8 za euro, výrazně slabší než před začátkem Ukrajinské krize. Slabší měna ČNB znesnadňuje krocení zvýšení inflace, neboť prodražuje dovozy. 

Makroekonomické události eurozóna: Inflace za únor silně vzrostla nad očekáváním

Harmonizovaný index spotřebitelských cen eurozóny v únoru opět značně vzrosttla nad očekáváním. Meziročně vyskočila na 5,8 % z 5,1 % v lednu, trh čekal růst jen na 5,4 %. Její jádro bez cen potravin, energií a alkoholických a tabákových produktů vyrostla na 2,7 % z 2,3 % v lednu, čekal se růst na 2,5 %. 

Makroekonomické a politické události USA: Prezident Biden v projevu O stavu Unie nepřekvapil, NATO na Ukrajinu vojsko nepošle, své státy ochrání

Prezident Spojených států amerických během vystoupení v Kongresu USA prokázal jednotu demokratických a republikánských kongresmanů v otázce Ukrajinské krize, jíž Biden udělil velký prostor. Prezident potvrdil, že USA proti Ruské federaci na Ukrajině nezasáhnou, bude však podle článku 5 Severoatlantické smlouvy bránit země NATO v případě jejich napadení. 

Makroekonomické a finanční události USA: Guvernér Fedu Powell klidnil trhy signálem, že preferuje růst úrokových sazeb na březnovém zasedání jen 25 bps

Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell během svého pravidelného turné Kongresem řekl, že by na nadcházejícím zasedání Fedu monetární politiky podpořil zvýšení cíle hlavní úrokové sazby banky Federal Funds Rate 25 bps. Pokud podle něj inflace neklesne, Fed je připraven úrokové sazby zvýšit více. K ukrajinské krizi Powell řekl, že je zatím těžké odhadovat dopad na ekonomiku. Zásah se podle něj může projevit více kanály omezením sentimentu a spotřeby s referencí na růst cen komodit. Naznačil však, že pokud ceny ropy vydrží na současné úrovni (110 - 115 USD/barel), inflaci to zvýší o 0,9 procentního bodu, zatímco to sníží růst ekonomiky o 0,5 procentního bodu. 

Makroekonomické a finanční události USAGuvernér Fedu Powell v projevu v Kongresu zohlednil vysokou inflaci, stále čeká její pokles

Guvernér Fedu Powell řekl, že dochází k přenosům cenových růstů na širší oblast zboží a služeb. Powell ale dále řekl, že Fed stále čeká, že produkční limity se zmírní, což pomůže nabídce, zatímco poptávka zvolní útlumem monetární a fiskální podpory, což přispěje k poklesu inflace během tohoto roku. Stav plné zaměstnanosti guvernér potvrdil poznámkou, že “trh práce je extrémně napjatý”. 

Makroekonomické a finanční události USA: Zpráva monetární politiky Fedu potvrdila silnou inflaci i s nadějí jejího poklesu

Fed ve Zprávě monetární politiky opakoval vysokou inflaci a inflační rizika, řekl však, že jeho klíčový inflační ukazatel, dlouhodobá inflační očekávání, vzrostl jen mírně a zůstávají konzistentní s dlouhodobým cílem inflace Fedu 2 %. To je indikátor, že po odeznění inflačních tlaků by se inflace mohla či měla vrátit k svému normálu 2 % a Fed tak nemusí reagovat přehnaným zvyšováním úrokových sazeb. 

Makroekonomické události USA: Index ISM služeb v únoru nečekaně a výrazně klesl

Index ISM dominantního odvětví ekonomiky služeb USA v únoru klesl na 56,5 bodů z 59,9 bodů v lednu, trh čekal jeho růst na 61,0 bodů. Růst aktivity služeb tak klesl, zůstává ale silný.

Makroekonomické události USAZaměstnanost v únoru nečekaně prudce vzrostla, míra nezaměstnanosti zpět těsně nad multidekádním minimem

Zaměstnanost v únoru vzrostla 678 000, trh čekal růst 400 000. Navíc její růsty v lednu a prosinci byly navýšeny celkově 98 000. V součtu tak za období prosinec - únor růst zaměstnanosti překonal odhady o 376 000, tedy o 125 000/měsíc. Sektorově značně zrychlil růst zaměstnanosti produkčních odvětví stavebnictví a zpracovatelského průmyslu, silný růst pokračoval ve službách exponovaných sociálnímu kontaktu (stravovací a ubytovací služby, volný čas), rovněž akceleroval růst zaměstnanosti vzdělávacích a zdravotnických služeb a taky finančních služeb, solidně rostla zaměstanost v dopravě a v profesních a firemních službách. Míra nezaměstnanosti klesla víc, než se čekalo na 3,8 % z 4,0 %, trh čekal její pokles jen na 3,9 %. Multidekádní minimum těsně před úderem koronavirové pandemie se nacházelo kolem 3,5 %. Trh práce se nachází blízko stavu plné zaměstnanosti, což dokládají i jiné indikátory trhu práce. Růst mezd se sice stupňuje, avšak v únoru nečekaně silně zbrzdil. 

Makroekonomické události USA: Firemní barometr Chicaga v únoru nečekaně prudce klesl

Firemní barometr Chicaga v únoru klesl na 56,3 bodů z 65,2 bodů v lednu, trh čekal pokles jen na 63,0 bodů. Růst regionální ekonomické aktivity se snížil z lednové velmi silné na solidní hladinu. 

Akciový trh: Citigroup optimisticky k americkým akciím

Citigroup zvýšila hodnocení amerických akcií na “nadvážit”. Změnu hodnocení opírá o lepší vyhlídky růstových akcií vzhledem k poklesu tržních úrokových sazeb kvůli vypuknutí ukrajinské krize. Banka rovněž zvýšila hodnocení globálního IT sektoru na  “nadvýkonnost”. 

Ropa: OPEC+ sníží škrty produkce ropy opět pouze 400 000 barelů denně

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se zeměmi s organizací spolupracujích včetně Ruska, dohromady OPEC+ rozhodla potvrdit stávající tempo uvolňování škrtů ropné produkce i v dubnu, tj. 400 000 barelů ropy denně. OPEC+ tak nereagoval na raketově rostoucí ceny ropy kvůli eskalaci ukrajinské krize. Ještě předtím ceny ropy silně rostly prakticky z nulových úrovní v době prvního úderu koronavirové pandemie na uzavření ekonomik a propadu poptávky po ropě kvůli ústupu pandemie a s tím souvisejícím otevíráním světových ekonomik a růstem poptávky po ropě a kvůli vleklým jednáním klíčového vývozce ropy Íránu se představiteli hlavních zemí světa o uvolnění sankcí na vývoz jeho ropy výměnou za kontroku jeho jaderného programu. 

Ceny ropy letí vzhůru, 3.3. vyskočily na 110 - 115 USD/barel, tj. na maxima od roku 2014 s tím jak Západ zpřísnil sankce na Ruskou federaci kvůli její invazi na Ukrajině a kvůli narušeným vývozům ropy druhého největšího vývozce ropy světa Ruska. Sankce odradily od nákupu ruské ropy mnohé kupce a rovněž způsobily výpadky vývozu ropy dalšího člena OPEC+ Kazachstánu. 

 


 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia