Světová ekonomika: Mezinárodní měnový fond snížil výhled růstu HDP světové ekonomiky kvůli seismickým vlnám ruské války na Ukrajině

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Mezinárodní měnový fond snížil výhled růstu světové ekonomiky téměř o celý procentní bod s ohledem na válku Ruské federace na Ukrajině a přenos jejích dopadů. Jde o druhé snížení projekce ekonomického růstu MMF tento rok. Pro roky 2022 a 2023 MMF předpovídá růst hospodářství světa 3,6 %, přičemž dle předchozí lednové předpovědi instituce věštila růst 4,4 % a 3,8 %.

Střednědobý ekonomický růst má klesnout na 3,3 % ve středobém horizontu, když v letech 2004 - 2013 dosahoval 4,1 % a v roce 2021 6,1 %. Pokles hrubého domácího produktu Ukrajiny má letos dosáhnout 35 %, v případě Ruska půjde o pokles 8,5 %. Podle hlavního ekonoma MMF Pierre-Oliviera Gourinchase ale hospodářství Ruska může odepsat až 17 %, pokud zpřísnění sankcí vůči Rusku bude obsahovat i export energetických surovin. 

Válka taky zvýšila riziko trvalejší fragmentace světové ekonomiky na geopolitické bloky s konkurenčními rozdílnými technologickým standardy, přeshraničními platebními systémy a rezervními měnami. To by podle Gourinchase bylo pro světovou ekonomiku neštěstí. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia