Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 8. - 12.11. eurozóna: Indexy ZEW ekonomického sentimentu mají v listopadu ještě, ale již jen drobně, oslabit, prezidentka ECB Lagardeová může naznačit trvající monetární ultraexpanzi

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW ekonomického sentimentu (11 2021, 9.11.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (9.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 8. - 12.11. eurozóny. Indexy ZEW ekonomického sentimentu mají v listopadu ještě, ale již jen drobně, oslabit. Prezidentka ECB Lagardeová může naznačit trvající monetární ultraexpanzi.

Indexy ZEW ekonomického sentimentu (11 2021, 9.11.): Indexy ZEW ekonomického sentimentu mají v listopadu ještě, ale již jen drobně, oslabit. O měsíc dříve, v říjnu, se pokles hodnocení sentimentu ekonomických očekávání trvající 5. měsíc v řadě zmírňoval, na druhou stranu poprvé se ukázalo i zasažení sentimentu současné ekonomické situace. Ten soustavně a solidně rostl od února. Současně hodnocení ekonomického sentimentu signalizují pro první pololetí příštího roku jen menší oživení ekonomiky. Institut ZEW přisuzuje oslabení ekonomického sentimentu druhého pololetí produkčním limitům. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na 4. fóru ECB Fórum bankovní supervize “Bankovnictví zítřka: řízení změny” (9.11.): Prezidentka ECB Lagardeová, pokud zmíní monetární politiku, může naznačit trvající monetární ultraexpanzi. V tomto smyslu působily její nedávné komentáře v době, kdy ECB bude vážně zvažovat trvalejší útlum části monetární ultraexpanze, kvantitativního uvolňování, zavedené jako nástroj pomoci ekonomice v době koronavirové pandemie. K jeho využívání se ECB zavázala min. do března 2022 a do konce fáze koronavirové krize. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Trvající ultraexpane monetární politiky je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia