Očekávané makroekonomické události týdne 7. - 11.3. ČR: Silný růst nominálních mezd, inflace ale ukrajuje kupní sílu, pokračují silné deficity obchodní bilance, rekordní spotřebitelská inflace, útlum průmyslu a drobné oživení stavebnictví

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Mzdy (4Q 2021, 7.3.), obchodní bilance (1 2022, 9.3.), index spotřebitelských cen CPI (2 2022, 10.3.), průmyslová výroba (1 2022, 11.3.) a stavební produkce (1 2022, 11.3.) jsou hlavní makroekonomické události týdne České republiky. Růst nominálních mezd byl letos stále silný, ovšem vysoká inflace přitlačila růst reálných mezd. Obchodní bilance zůstává v silných deficitech. Spotřebitelská inflace zůstává na rekordech. Průmyslová výroba zůstává v útlumu. Pokračuje drobné oživení aktivity stavebnictví.

Mzdy (4Q 2021, 7.3.): Růst nominálních mezd byl letos stále silný, ovšem vysoká inflace přitlačila růst reálných mezd. Inflace v posledních měsících opět vzrostla, zřejmě víc než růst mezd, což bude znamenat další zmírnění jejich dynamiky a oslabení kupníé síly domácností. 

Obchodní bilance (1 2022, 9.3.): Obchodní bilance zůstává v silných deficitech. Poslední data nicméně naznačila, že exportu se vrací síla a produkční omezení se zmírňují. Bilanci ale stále do deficitů sráží drahé importované suroviny. 

Index spotřebitelských cen CPI (2 2022, 10.3.): Spotřebitelská inflace zůstává na rekordech. Inflace atakuje 10 %. Eskalace ukrajinské války s prudkým růstem cen energií opět inlfaci posílí. Inflace by měla podle České národní banky klesat od druhého pololetí. 

Průmyslová výroba (1 2022, 11.3.): Průmyslová výroba zůstává v útlumu. Ten ve druhém pololetí táhl automobilový průmysl a jeho produkční omezení. Přesto ke konci roku propady hlavního sektoru českého zpracovatelského průmyslu zmírnily. 

Stavební produkce (1 2022, 11.3.): Pokračuje drobné oživení aktivity stavebnictví. Optimismus zlepšení naznačuje poslední silné růsty sentimentu sektoru, na druhou stranu zvýšené nejistoty s rapidním růstem úrokových sazeb rozlet odvětví zbrzdí. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Růst mezd zůstává solidní a je příznivý pro akcie a korunu, nepříznivý pro dluhopisy. Deficitní obchodní bilance a mdlá výkonnost českého zpracovatelského průmyslu a stavebnictví jsou příznivé pro dluhopisy, nepříznivé pro akcie a korunu. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i korunu. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia