Očekávané makroekonomické události týdne 21. - 25.3. eurozóna: Válka na Ukrajině stáhne březnový firemní sentiment eurozóny (PMI) i index podnikatelského klimatu Německa (Ifo)

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (3 2022, 24.3.) a index podnikatelského klimatu Německa Ifo (3 2022, 25.3.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 21. - 25.3. eurozóny. Válečný konflikt na Ukrajině pravděpodobně sníží růst ekonomické aktivity eurozóny a firemní klima Německa.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (3 2022, 24.3.): Válečný konflikt na Ukrajině pravděpodobně sníží růst ekonomické aktivity eurozóny a firemní klima Německa. Skutečné oslabení růstu aktivity zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomiky podle trhu pravděpodobně nebude tak silné jako historicky rekordní pád březnového indexu sentimentu ekonomických očekávání ZEW měřícího sentiment ekonomické veřejnosti. Index ZEW sentimentu současné situace ale taky razantně klesl. Růst aktivity odvětví a celé ekonomiky by měl být solidní, v případě služeb a ekonomické aktivity podobně jako v únoru. Zpracovatelský průmysl Francie, eurozóny a zvlášť Německa rostl ještě v únoru silně. 

Index podnikatelského klimatu Německa Ifo (3 2022, 25.3.): Válečný konflikt na Ukrajině pravděpodobně sníží růst ekonomické aktivity eurozóny a firemní klima Německa. Očekávání trhu neukazuje tak zdrcující pád jako bezprecedentní propad březnového indexu ZEW sentimentu ekonomických očekávání. Pokles by měla stáhnout hlavně očekávání jako v případě indexu ZEWu sentimentu ekonomických očekávání. Poklesy indexů Ifo by je měly vrátit k minimům z konce roku 2021, měly by ale zůstat solidní. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Přes očekávané poklesy dobré pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a euro předstihové indikátory eurozóny mají zůstat solidní. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia