Očekávané makroekonomické události týdne 21. - 25.2. USA: Svátek narozenin Washingtona, Index spotřebitelského sentimentu v únoru má oslabit, prodeje nových domů solidní, inflace silná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Svátek George Washingtona (21.2.), Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2022, 22.2.), prodeje nových domů (1 2022, 24.2.) a index cen spotřebitelských výdajů PCE (1 2022, 25.2.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 21. - 25.2. Spojených států amerických. Narozeniny Washingtona jsou současně dnem zavření amerických finančních trhů. Spotřebitelský sentiment má vůči lednu oslabit, má ale zůstat solidní. Solidní je stále růstový trend prodejů nových domů. Inflace zůstává robustní.

Svátek George Washingtona (21.2.):  Narozeniny Washingtona  jsou současně dnem zavření amerických finančních trhů.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2022, 22.2.): Spotřebitelský sentiment má vůči lednu oslabit, má ale zůstat solidní. Inflace zůstává vysoká včetně drahé ropy a akcie procházejí korekci, na druhou stranu ekonomika a trh práce jsou v solidní kondici a úrokové sazby zůstávají nízké. Hrozí ale větší pokles spotřebitelské nálady vzhledem k pnorovému propadu indexu spotřebitelského sentimentu University Michigan na více než 10leté minimum. 

Prodeje nových domů (1 2022, 24.2.): Solidní je stále růstový trend prodejů nových domů. Lidé domy nakupují vzhledem k nízké nezaměstnanosti a silnému růstu jejich příjmů i inflaci. Blížící se růst úrokových sazeb paradoxně nákupy nemovitostí ještě bude nějakou dobu posilovat, když kupci budou chtít využít stávajících nízkých úrokových sazeb. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (1 2022, 25.2.): Inflace zůstává robustní. Aktuální inlfační ukazatele zatím nenaznačují pokles inflace, pouze předstihové indikátory pro druhé pololetí signalizují její snížení, který by ale mělo být jen dílčí. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: solidní spotřebitelský sentiment a aktivita trhu domů jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Trvaleji zvýšená inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia