Očekávané makroekonomické a politické události týdne 28.2. - 4.3. USA: Firemní barometr Chicaga, Indexy ISM průmyslu a služeb a zaměstnanost stále robustní, zpráva prezidenta o stavu Unie zmíní Ukrajinu, růst produktivity stále mírný, zvýšení růstu mezd

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Firemní barometr Chicaga (2 2022, 28.2.), zpráva prezidenta o stavu Unie (1.3.), index ISM zpracovatelského průmyslu (2 2022, 1.3.), produktivita práce, mzdy, jednotkové pracovní náklady (4Q 2022, revize, 3.3.), index ISM služeb (2 2022, 3.3.) a měsíční zpráva trhu práce (2 2022, 4.3.) jsou hlavní makroekonomické a politické události týdne 28.2. - 4.3. Spojených států amerických. Firemní barometr Chicaga má meziměsíčně klesnout. Pravidelný souhrn vlády prezidenta Joe Bidena ponese tento rok speciální důležitost politiky a rozhodnutí vůči ukrajinské krizi. Index ISM zpracovatelského průmyslu se má vůči lednu mírně zvýšit, růst aktivity odvětví rovněž, měl by zůstat silný. Základní trendy produktivity práce se nemění, její růst přes výkyvy koronavirové pandemie zůstává spíše mírný. Index ISM služeb se má k lednu zvýšit. Trh práce má vykázat silný růst zaměstnanosti, ekonomika je blízko stavu plné zaměstnanosti.

Firemní barometr Chicaga (2 2022, 28.2.): Index má meziměsíčně klesnout. Přes pokles by měl růst ekonomické aktivity regionu s významným podílem autmobilového průmyslu zůstat velmi silný. 

Zpráva prezidenta o stavu Unie (1.3.): Pravidelný souhrn vlády prezidenta Joe Bidena ponese tento rok speciální důležitost politiky a rozhodnutí vůči ukrajinské krizi. Mimo to prezident nastíní i nastavení expanze fiskální politiky vzhledem k ústupu koronavirové pandemie. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (2 2022, 1.3.): Index se má vůči lednu mírně zvýšit, růst aktivity odvětví rovněž, měl by zůstat silný. Sektor stále sužují hlavně silný růst cen vstupů a jejich nedostatek. 

Produktivita práce, mzdy, jednotkové pracovní náklady (4Q 2022, revize, 3.3.): Základní trendy produktivity práce se nemění, její růst přes výkyvy koronavirové pandemie zůstává spíše mírný. Růst mezd sílí, což zvyšuje jednotkové pracovní náklady firem, ovšem vzhledem k vysoké inflaci reálné mzdy slábnou. 

Index ISM služeb (2 2022, 3.3.): Index se má k lednu zvýšit. Rychlost růstu aktivity se má zvýšit ze silné na velmi silnou hladinu. Sektor stále sužují hlavně silný růst cen vstupů a jejich nedostatek. Některé služby se již dostaly nad předpandemickou úroveň, naopak služby citlivé na sociální kontakt (stravovací a ubytovací služby, volný čas apod.) naopak stále vykazují vůči začátku roku 2020 schodek. 

Měsíční zpráva trhu práce (2 2022, 4.3.): Trh práce má vykázat silný růst zaměstnanosti, ekonomika je blízko stavu plné zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti se již pohybuje zpět blízko předpandemických multidekádních minim. Mzdy rostou rychleji.  

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní růst regionální ekonomické aktivity, zpracovatelského průmyslu, služeb a trhu práce je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia