Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 7. - 11.3. eurozóna: Růst HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí 2021 značně a nerovnoměrně oslabil, zůstal ale silný, ECB úrokové sazby nezmění

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt eurozóny (4Q 2021, revize a detaily, 8.3.) a rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, nové makroekonomické projekce (10.3.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 7. - 11.3. eurozóny. Růst ekonomiky eurobloku v posledním kvartálu roku 2021 značně a nerovnoměrně oslabil, zůstal ale silný. Evropská centrální banka úrokové sazby nezmění.

Hrubý domácí produkt eurozóny (4Q 2021, revize a detaily, 8.3.): Růst ekonomiky eurobloku v posledním kvartálu roku 2021 značně a nerovnoměrně oslabil, zůstal ale silný. Zpomalení růstu způsobily produkční omezení a taky nová vlna koronavirové pandemie. Letos na ekonomiku číhají asi ještě větší nejistoty než v minulém roce. 

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování, nové makroekonomické projekce (10.3.): Evropská centrální banka úrokové sazby nezmění. ECB již dříve oznámila redukci kvantitativního uvolňování vzhledem k zvýšené inflaci. Ta v posledních měsících opět výrazně překonala očekávání trhu a patrně i banky, současně však ukrajinská krize velí ECB trhy uklidňovat. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Přes zpomalení stále silný růst ekonomiky eurozóny je příznivý pro akcie a euro a nepříznivý pro dluhopisy. Před redukci expanze monetární politika zůstává stále extrémně uvolněná a tím i příznivá pro akcie a dluhopisy, nepříznivá pro euro. 

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia