Makroekonomické události USA: Výrobní inflace (PPI) v lednu zůstala silná, očekávání jejího poklesu se nenaplnilo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v lednu produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná. Očekávání jejího poklesu se nenaplnilo, inflace o dost překonala očekávání. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží jen mírně pod svým prosincovým maximem (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index opět velmi silně vzrostl 1,0 %, značně víc, než čekal trh, který čekal jeho méně silné zvýšení 0,5 %, navíc jeho růst překonal očekávání ještě více vzhledem k revizi zvýšení jeho prosincového růstu na 0,4 % z 0,2 %. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl taky velmi silně 0,8 %, značně nad očekáváním trhu 0,5 % po růstu 0,6 % (revize zvýšení z 0,5 %). Meziroční růst indexu PPI velmi nečekaně málo klesl na 9,7 % z prosincových 9,8 % (revize zvýšení z 9,7 %), o dost však překonává odhad trhu, který čekal jeho pokles až na 9,1 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií podobně dost překvapivě málo klesl na 8,3 % z prosincových 8,5 % (revize navýšení z 8,3 %), velmi ale překonává očekávání trhu, který čekal jeho pokles až na 7,9 %. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a inflaci pokračující i v roce 2022.

USA: Index PPI (1 2022, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:    1,0 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     0,4 % (revize z 0,2 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (1 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:    0,8 %
Očekávání:      0,5 %
Předchozí:       0,6 % (revize z 0,5 %)

USA: Index PPI (1 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:   9,7 %
Očekávání:     9,1 %
Předchozí:      9,8 % (revize z 9,7 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (1 2022, meziroční změna)

Skutečnost:  8,3 %
Očekávání:    7,9 %
Předchozí:    8,5 % (revize z 8,3 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v lednu produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná. Očekávání jejího poklesu se nenaplnilo, inflace o dost překonala očekávání. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží jen mírně pod svým prosincovým maximem (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

Meziměsíčně: V lednu prudký růst produkčních cen potáhly přibližně podobným dílem ceny služeb prudkým růstem 0,7 % a ceny zboží prudkým růstem 1,3 %. Lednový růst cen služeb potáhly hlavně prudkým růstem ceny služeb bez obchodu, dopravy a skladů a silným růstem ceny obchodních služeb. Prudký růst cen zboží byl způsoben podobným příspěvkem prudkého růstu cen potravin, energií a ostatního zboží. 

Meziročně: Prudký růst produkčních cen 9,7 % táhnou podobným dílem ceny služeb prudkým růstem 7,7 % a příspěvkem 5 procentních bodů a ceny zboží prudkým růstem 13,1 % a příspěvkem 4,4 procentního bodu. Silný růst cen zboží táhne prudký růst cen bez cen potravin a energií 9,4 % (příspěvek na celkovém růstu produkčních cen 2,0 procentního bodu), velmi prudký růst cen energií 28,8 % (příspěvek 1,7 procentního bodu) a prudký růst cen potravin 12,8 % (příspěvek na celkovém růstu produkčních cen 0,7 procentního bodu). Prudký růst cen služeb táhne hlavně prudký růst cen obchodních služeb 13,3 % (příspěvek na celkovém růstu produkčních cen 2,7 procentního bodu) a dále silný růst cen služeb bez obchodu, dopravy a skladů 4,4 % (příspěvek na celkovém růstu produkčních cen 1,8 procentního bodu). 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v lednu produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná. Očekávání jejího poklesu se nenaplnilo, inflace o dost překonala očekávání. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží jen mírně pod svým prosincovým maximem (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a inflaci pokračující i v roce 2022. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia