Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky v březnu opět přepsala dlouhodobý rekord, inflace lehce nad očekáváním posílila, inflační jádro překvapivě trochu oslabilo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.04.2022
  |  
Josef Kvarda
V březnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií opět přepsala dlouhodobý, zhruba 40letý rekord. Inflace lehce nad očekáváním posílila, inflační jádro překvapivě trochu oslabilo. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem od října inflace dále akceleruje včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl dle očekávání trhu 1,2 % po růstu 0,8 % v únoru. Jeho meziroční růst vzrostl mírně nad očekáváním trhu na maximum od prosince 1981 8,5 % z únorových 7,9 %, trh čekal lehce menší zvýšení na 8,4 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl pod očekáváním trhu 0,3 % po jeho růstu 0,5 % v únoru, trh předpokládal jeho silnější zvýšení 0,5 %. Na meziroční úrovni jeho růst vyskočil čerstvé maximum od srpna 1982 6,5 %, o něco méně, než čekal trh 6,6 % z 6,4 % v únoru. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od května dle jeho hlášení i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

USA: Index CPI (3 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    1,2 %
Očekávání:     1,2 %
Předchozí:      0,8 % 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (3 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,3 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     0,5 %

USA: Index CPI (3 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  8,5 % (maximum od 12 1981)
Očekávání:   8,4 %
Předchozí:    7,9 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (3 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 6,5 % (maximum od 8 1982)
Očekávání:  6,6 %
Předchozí:   6,4 %

V březnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií opět přepsala dlouhodobý, zhruba 40letý rekord. Inflace lehce nad očekáváním posílila, inflační jádro překvapivě trochu oslabilo. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem od října inflace dále akceleruje včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od května dle jeho hlášení i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia