Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (CPI) v září mírně nad očekáváním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.11.2021
  |  
Josef Kvarda
V září ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace mírně překonala očekávání trhu. Na zářijovém meziměsíčním růstu spotřebitelských cen se přibližně rovnoměrně podílely ceny bydlení, potravin a energií. V jádrové meziměsíční inflaci (bez cen potravin a energií) pokračoval silnější růstu cen nových automobilů, jinak však ceny vykazovaly stabilitu. Inflace včetně své jádrové úrovně bez cen potravin a energií však stále značně přesahuje hladinu 2 % cíle Fedu. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl o něco víc, než čekal trh 0,4 % po růstu 0,3 % v srpnu, trh čekal jeho mírně nižší růst 0,3 %. Jeho meziroční růst podobně lehce překonal odhad trhu, když vzrostl na 5,4 % ze srpnových 5,3 %, trh čekal jeho mírně nížší růst podobně jako v srpnu 5,3 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl 0,2 % ve shodě s odhadem trhu po jeho růstu 0,1 % v srpnu. Na meziroční úrovni jeho růst podle očekávání trhu stagnoval na srpnových 4,0 %. Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, proto případný útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování chce centrovat hlavně podle oživování trhu práce. K tomu tak došlo od listopadu. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2022, názorové spektrum ale není homogenní.

USA: Index CPI (9 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,4 %
Očekávání:     0,3 %
Předchozí:      0,3 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (9 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,2 %
Očekávání:    0,2 %
Předchozí:     0,1 %

USA: Index CPI (9 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  5,4 %
Očekávání:   5,3 %
Předchozí:    5,3 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (9 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 4,0 %
Očekávání:  4,0 %
Předchozí:   4,0 %

Rozbor: V září ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace mírně překonala očekávání trhu. Na zářijovém meziměsíčním růstu spotřebitelských cen se přibližně rovnoměrně podílely ceny bydlení, potravin a energií. V jádrové meziměsíční inflaci (bez cen potravin a energií) pokračoval silnější růstu cen nových automobilů, jinak však ceny vykazovaly stabilitu. Inflace včetně své jádrové úrovně bez cen potravin a energií však stále značně přesahuje hladinu 2 % cíle Fedu. 

Hodnocení: V září ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace mírně překonala očekávání trhu. Inflace včetně své jádrové úrovně bez cen potravin a energií však stále značně přesahuje hladinu 2 % cíle Fedu. 

Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, proto případný útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování chce centrovat hlavně podle oživování trhu práce. K tomu tak došlo od listopadu. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2022, názorové spektrum ale není homogenní. 

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia