Makroekonomické události USA: Růst HDP ve třetím čtvrtletí zpomalil značně víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl značně pomaleji, než v předchozím kvartálu. Zpomalení bylo navíc silnější, než se čekalo. Divoké oscilace ekonomiky roku způsobené koronavirovou pandemií se zklidňují. HDP posílil 2,0 % po růstu 6,7 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal růst 2,7 %. V mezinárodně porovnatelném meziročním srovnání ekonomika překonala třetí kvartál 2020 4,9 %, srovnání předchozích kvartálů vycházelo růstem 12,2 % (zejména kvůli slabé loňské srovnávací základně kvůli zdrcující první vlně koronavirové pandemie na jaře 2020). Globální nedostatek čipů a jiných produkčních materiálů se nevyhnul i USA, navíc růst ekonomiky přitlumil i další poryv koronavirové pandemie. Slabý proto zůstává příspěvek zahraničního obchodu, investic, navíc ve třetím čtvrtletí klesl příspěvek tahouna ekonomiky, spotřeby domácností. Celkově ale ekonomika USA pokračuje silným růstem. Navíc prezident USA připravuje další fiskální podpůrné balíčky. V souhrnu tak jako jinde ve světě by tyto efekty měly během roku přinést trvalejší plné oživení hospodářství a jeho růstu. Výhled růstu ekonomiky zůstává příznivý, měl by vydržet silný i v dalších letech. Podle centrání banky, Federálního rezervního systému růst HDP dosáhne v letech 2021 - 2023 5,9 %, 3,8 % a 2,5 %.

USA: Hrubý domácí produkt (3Q 2021, anualizovaná mezikvartální změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:  2,0 %
Očekávání:    2,7 %
Předchozí:     6,7 %

USA: Hrubý domácí produkt (3Q 2021, meziroční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   4,9 %
Očekávání:    
Předchozí:    12,2 %

Rozbor: Ve Spojených státech amerických ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl značně pomaleji, než v předchozím kvartálu. Zpomalení bylo navíc silnější, než se čekalo. Divoké oscilace ekonomiky roku způsobené koronavirovou pandemií se zklidňují. 

HDP posílil 2,0 % po růstu 6,7 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal růst 2,7 %. V mezinárodně porovnatelném meziročním srovnání ekonomika překonala třetí kvartál 2020 4,9 %, srovnání předchozích kvartálů vycházelo růstem 12,2 % (zejména kvůli slabé loňské srovnávací základně kvůli zdrcující první vlně koronavirové pandemie na jaře 2020).

Globální nedostatek čipů a jiných produkčních materiálů se nevyhnul i USA, navíc růst ekonomiky přitlumil i další poryv koronavirové pandemie. Slabý proto zůstává příspěvek zahraničního obchodu, investic, navíc ve třetím čtvrtletí klesl příspěvek tahouna ekonomiky, spotřeby domácností. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických ve třetím čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl značně pomaleji, než v předchozím kvartálu. Zpomalení bylo navíc silnější, než se čekalo. Divoké oscilace ekonomiky roku způsobené koronavirovou pandemií se zklidňují. Celkově ale ekonomika USA pokračuje silným růstem. 

Hospodářství začalo fázi letošního oživení již od začátku roku. Druhé čtvrtletí ještě odráželo pokračování oživení hospodářství z prvního kvartálu. Od začátku roku pandemie koronaviru v USA slábne a ekonomika se otevírá, vedle trvalé podpory nulových úrokových sazeb ze strany centrální banky USA Federálního rezervního systému během prvního čtvrtletí stát schválil masivní podpůrné fiskální balíčky s rychlým nástupem účinku za několik bilionů dolarů. Ekonomika po delší době začíná pracovat všemi motory, rozjíždí se domácí poptávka, tedy hlavně spotřeba domácností, s tím souvisí i posílení výhledu firemních investic. Robustní růst vykazují zpracovatelský průmysl, služby, maloobchod a trhu domů, oživení vykazuje i světová ekonomika. Tu však v posledních měsících svírají kleště globálních limitů. 

Navíc prezident USA připravuje další fiskální podpůrné balíčky. V souhrnu tak jako jinde ve světě by tyto efekty měly během roku přinést trvalejší plné oživení hospodářství a jeho růstu. Výhled růstu ekonomiky zůstává příznivý, měl by vydržet silný i v dalších letech. Podle centrání banky, Federálního rezervního systému růst HDP dosáhne v letech 2021 - 2023 5,9 %, 3,8 % a 2,5 %.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia