Makroekonomické události USA: Prudká produkční inflace (PPI) v dubnu nad očekáváním se známkami kulminace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v dubnu prudká produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byla nad očekáváním trhu se známkami kulminace. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží u svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index opět silně vzrostl 0,5 %, trh čekal růst 0,5 %. Data však překonávají tržní očekávání kvůli revizi navýšení březnového růstu z 1,4 % na 1,6 %. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl rovněž silně 0,4 %, trh čekal zvýšení 0,6 %. Data ale odpovídají očekávání trhu vzhledem k revizi zvýšení březnového růstu z 1,0 % na 1,2 %. Meziroční růst indexu PPI klesl na 11,0 % z 11,5 % (revize zvýšení z 11,2 %) v březnu, trh čekal jeho větší pokles na 10,7 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií sestoupil na 8,8 % z 9,6 % (revize zvýšení z 9,2 %) v březnu, trh čekal jeho menší pokles na 8,9 %. Meziměsíční růst produkčních cen v březnu vytáhl růst cen zboží 1,3 % zejména růstem cen kategorie zboží bez cen potravin a energií 1,0 %, zatímco ceny služeb stagnovaly. Meziroční růst produkčních cen táhnou přibližně stejným dílem růst cen zboží 16,3 % (příspěvek k celkovému růstu výrobních cen 5,4 procentního bodu) a ceny služeb růstem 8,1 % (příspěvek celkovému růstu výrobních cen 5,3 procentního bodu). V rámci zboží dominují růst cen energií 40,0 % (příspěvek celkovému růstu výrobních cen 2,4 procentního bodu) a ceny zboží bez cen potravin a energií růstem 10,1 % (příspěvek celkovému růstu produkčních cen 2,2 procentního bodu). V rámci služeb růst cen obchodních služeb 15,4 % (příspívá celkovému růstu výrobních cen 3,1 procentním bodem), růst cen služeb bez cen služeb obchodu, dopravy a skladů 3,2 % (příspěvek celkovému růstu produkčních cen 1,3 procentního bodu) a ceny služeb dopravy a skladů 22,6 % (příspěvek k celkovému růstu produkčních cen 1,0 procentního bodu). Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhne výše Ukrajinská krize. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a sílící inflaci pokračující i v roce 2022.

USA: Index PPI (4 2022, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:  0,5 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     1,6 % (revize z 1,4 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (4 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,4 %
Očekávání:     0,6 %
Předchozí:      1,2 % (revize z 1,0 %)

USA: Index PPI (4 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  11,0 %
Očekávání:    10,7 %
Předchozí:     11,5 % (revize z 11,2 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (4 2022, meziroční změna)

Skutečnost:  8,8 %
Očekávání:   8,9 %
Předchozí:    9,6 % (revise z 9,2 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v dubnu prudká produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byla nad očekáváním trhu se známkami kulminace. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží u svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

Meziměsíční růst:  růst produkčních cen v březnu vytáhl růst cen zboží 1,3 % zejména růstem cen kategorie zboží bez cen potravin a energií 1,0 %, zatímco ceny služeb stagnovaly. 

Meziroční růst: růst produkčních cen táhnou přibližně stejným dílem růst cen zboží 16,3 % (příspěvek k celkovému růstu výrobních cen 5,4 procentního bodu) a ceny služeb růstem 8,1 % (příspěvek celkovému růstu výrobních cen 5,3 procentního bodu). V rámci zboží dominují růst cen energií 40,0 % (příspěvek celkovému růstu výrobních cen 2,4 procentního bodu) a ceny zboží bez cen potravin a energií růstem 10,1 % (příspěvek celkovému růstu produkčních cen 2,2 procentního bodu). V rámci služeb růst cen obchodních služeb 15,4 % (příspívá celkovému růstu výrobních cen 3,1 procentním bodem), růst cen služeb bez cen služeb obchodu, dopravy a skladů 3,2 % (příspěvek celkovému růstu produkčních cen 1,3 procentního bodu) a ceny služeb dopravy a skladů 22,6 % (příspěvek k celkovému růstu produkčních cen 1,0 procentního bodu). 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v dubnu prudká produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byla nad očekáváním trhu se známkami kulminace. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží u svých rekordů (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %.

Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). 

Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. 

V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhne výše Ukrajinská krize. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a sílící inflaci pokračující i v roce 2022. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia