Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v únoru k lednu opět klesly, nečekaně, trh čekal jejich růst

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových rezidenčních domů USA v únoru v anualizovaném vyjádření vůči lednu opět klesly, nečekaně, neboť trh čekal jejich růst. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Prodeje klesly na 772 000 z lednového objemu 788 000 (revize snížení z 801 000), trh čekal jejich růst na 810 000. Vůči lednu tak klesly 2,0 % po poklesu 8,4 % (revize snížení z poklesu 4,5 %) v lednu. Meziročně únorové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 6,2 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit zvyšování úrokových sazeb.

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (2 2022, anualizovaně) 

Skutečnost:    772 000
Očekávání:      810 000
Předchozí:       788 000 (revize z 801 000)

 

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (2 2022, meziměsíční změna)
 

Skutečnost:   - 2,0 %
Očekávání:        
Předchozí:     - 8,4 % (revize z - 4,5 %)

Rozbor: Prodeje nových rezidenčních domů USA v únoru v anualizovaném vyjádření vůči lednu opět klesly, nečekaně, neboť trh čekal jejich růst. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Meziročně lednové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 6,2 %. 

Hodnocení: Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. 

V roce 2020 březnový a dubnový útlum koronavirovým šokem spíše představoval pouze krátkou silnější korekci dlouhodobě solidního růstového trendu. Data prodejů dalších měsíců opět nečekaně prudce rostly významně nad dlouhodobý trend silného růstu. Letní prodeje trhu domů velikostí růstu zastínily jakékoliv růsty za posledních minimálně 20 let! Jiné segmenty trhu domů jako prodeje starších/existujících domů a zahájení resp. povolení staveb domů v koronavirovém šoku vykázaly ostřejší poklesy, ale poté, co se teprve sbíraly a doháněly ztráty tvrdého úderu taky jako celý trh domů solidně rostou. 

Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit zvyšování úrokových sazeb.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia