Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v lednu klesly více, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových rezidenčních domů USA v lednu v anualizovaném vyjádření vůči prosinci klesly víc, než se čekalo. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Prodeje klesly na 801 000 z prosincového objemu 839 000 (revize zvýšení z 811 000), trh čekal jejich méně silný pokles na 806 000. Vůči prosinci tak klesly 4,5 % po růstu 12,0 % (revize zvýšení z růstu 11,9 %) v prosinci. Meziročně lednové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 19,3 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit zvyšování úrokových sazeb.

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (1 2022, anualizovaně) 

Skutečnost:     801 000
Očekávání:      806 000
Předchozí:       839 000 (revize z 811 000)

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (1 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   - 4,5 %
Očekávání:        
Předchozí:       12,0 % (revize z 11,9 %)

Rozbor: Prodeje nových rezidenčních domů USA v lednu v anualizovaném vyjádření vůči prosinci klesly víc, než se čekalo. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Meziročně lednové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 19,3 %. 

Hodnocení: Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. 

V roce 2020 březnový a dubnový útlum koronavirovým šokem spíše představoval pouze krátkou silnější korekci dlouhodobě solidního růstového trendu. Data prodejů dalších měsíců opět nečekaně prudce rostly významně nad dlouhodobý trend silného růstu. Letní prodeje trhu domů velikostí růstu zastínily jakékoliv růsty za posledních minimálně 20 let! Jiné segmenty trhu domů jako prodeje starších/existujících domů a zahájení resp. povolení staveb domů v koronavirovém šoku vykázaly ostřejší poklesy, ale poté, co se teprve sbíraly a doháněly ztráty tvrdého úderu taky jako celý trh domů solidně rostou. 

Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit zvyšování úrokových sazeb.

 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia