Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v březnu klesly lehce víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových rezidenčních domů USA v březnu v anualizovaném vyjádření vůči únoru klesly trochu víc, než se čekalo. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Prodeje klesly na 763 000 z únorového objemu 835 000 (revize zvýšení z 772 000), trh čekal jejich o něco menší pokles jen na 765 000. Vůči únoru tak klesly 8,6 % po poklesu 1,2 % (revize zvýšení z poklesu 2,0 %) v únoru. Meziročně březnové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 12,6 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit zvyšování úrokových sazeb.

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (3 2022, anualizovaně) 

Skutečnost:    763 000
Očekávání:      765 000
Předchozí:       835 000 (revize z 772 000)

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (3 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   - 8,6 %
Očekávání:        
Předchozí:     - 1,2 % (revize z - 2,0 %)

Rozbor: Prodeje nových rezidenčních domů USA v březnu v anualizovaném vyjádření vůči únoru klesly trochu víc, než se čekalo. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. 

Meziročně březnové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 12,6 %. 

Hodnocení: Prodeje nových rezidenčních domů USA v březnu v anualizovaném vyjádření vůči únoru klesly trochu víc, než se čekalo. Celkově jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. 

Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. 

V dalších kvartálech trh domů bude brzdit zvyšování úrokových sazeb. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia