Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v říjnu vzrostly silněji, než se čekalo, jejich robustní růst pokračuje

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly silněji, než se čekalo. Jejich letos nastartovaný robustní růst v průměru pokračuje. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 1,7 %, když trh čekal jejich pokles 1,4 %, sílu vůči očekávání navíc navýšilo jejich zvýšení revizí za září na růst 0,8 % z původně hlášeného růstu 0,7 %. Dynamicky rostou i výdaje jádrových maloobchodních tržeb, tedy bez prodeje automobilů. Robustně rostou prakticky všechny hlavní kategorie koše maloobchodních tržeb. V roce 2021 lednový a březnový raketový skok spotřeby domácností ale vrací maloobchodní tržby zpět na robustní růstovou dráhu o čemž svědčí meziroční růsty hlavních agregátů maloobchodních tržeb, pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. V posledních měsících ale růst maloobchodních tržeb opět zrychluje. Data druhého a třetího čtvrtletí zesílení letošního roku víceméně potvrzují, což ukazují i říjnová data. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k silnému růstu.

USA: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (10 2021, meziměsíční změna, sezónně a kalendářně očištěno) 

Skutečnost:      1,7 %                                 
Očekávání:       1,4 %                               
Předchozí:       0,8 % (revize z 0,7 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly silněji, než se čekalo. Jejich letos nastartovaný robustní růst v průměru pokračuje. 

Dynamicky rostou i výdaje jádrových maloobchodních tržeb, tedy bez prodeje automobilů. Robustně rostou prakticky všechny hlavní kategorie koše maloobchodních tržeb. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v říjnu maloobchodní tržby vzrostly silněji, než se čekalo. Jejich letos nastartovaný robustní růst v průměru pokračuje. 

Dubnový propad v roce 2020 se zavřenými obchody a lidmi v karanténě a na vynucených dovolených znamenal absolutní dno, umístěné značně níže, než se čekalo. Do dalších měsíců s otevíráním ekonomiky se předpokládalo oživení spotřeby domácností, které v rapidní podobě přišlo nečekaně brzo, již květnu s klíčovou pomocí vzestupu prodejů automobilů. Stále v roce 2020 červen, červenec, srpen, září a říjen květnové oživení potvrdily většinou značně nad očekáváním trhu, přestože část ekonomiky opět musela zavírat s obnovením případů nemoci Covid-19. Pandemie ale až do začátku roku 2021 neustupovala, lidé byli ve větší míře nemocní, obchody zavřené a navíc lidé stále čelí ekonomické nejistotě jejich zranitelných zaměstnavatelů a tak oživení spotřeby domácností do konce roku bylo stále zranitelné a křehké. Navíc dobíhaly vládní podpory domácností. To se možná ukázalo za listopad a prosinec poklesem maloobchodních tržeb byť možná jde o korekci silných růstů spotřeby domácností posledního pololetí. V roce 2021 raketový lednový a březnový skok spotřeby domácností ale vrací maloobchodní tržby zpět na robustní růstovou dráhu o čemž svědčí meziroční růsty hlavních agregátů maloobchodních tržeb, pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. V posledních měsících ale růst maloobchodních tržeb opět zrychluje. Data druhého a třetího čtvrtletí zesílení letošního roku víceméně potvrzují, což ukazují i říjnová data. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k silnému růstu. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia