Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v lednu nečekaně prudce vzrostly, solidní růstový trend trvá

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v lednu maloobchodní tržby nečekaně silně vzrostly. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly značně silněji, než se čekalo 3,8 %, když trh čekal jejich pokles 2,0 %. Revize navyšující jejich pokles za prosinec na 2,5 % z 1,9 % již pouze lednovou příznivou odchylku od očekávání snížila. V roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k solidnímu růstu, ten by měl být ale hlavně kvůli silné inflaci a zpřísnění monetární politiky méně silný než v roce 2021.

USA: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (1 2022, meziměsíční změna, sezónně a kalendářně očištěno) 

Skutečnost:     3,8 %                                 
Očekávání:       2,0 %                               
Předchozí:     - 2,5 % (revize z - 1,9 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v lednu maloobchodní tržby nečekaně silně vzrostly. Růst spotřeby domácností je plošný, i když v posledním kvartálu roku prodeje řady kategorií zakolísaly. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v lednu maloobchodní tržby nečekaně silně vzrostly. 

V roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k solidnímu růstu, ten by měl být ale hlavně kvůli silné inflaci a zpřísnění monetární politiky méně silný než v roce 2021. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia